„Loni v zemědělství pracovalo 17 200 lidí, tedy 7,2 procenta z celkové zaměstnanosti v kraji,“ uvádí zpráva Českého statistického úřadu. Problémy se nevyhýbají ani žďárskému okresu.

Chybí kvalifikace

„Lidí ubývá, začínají chybět hlavně technici, například kvalifikovaní opraváři zemědělských strojů, protože ti stávající postupně odcházejí do důchodu a noví se nehlásí,“ uvedl ředitel Okresní agrární komory ve Žďáře nad Sázavou Václav Špaček.

Ostatní zemědělští zaměstnanci, kterým obvykle stačí zapracování, zatím v podnicích tak citelně nechybějí, protože pracovní místa ubývají centralizací především živočišné výroby. V praxi to pak vypadá tak, že například jeden člověk nakrmí, také i podojí a ještě musí zvládnout další činnosti, které dříve vykonávali lidé dva. Mzda se tím zaměstnanci ovšem zvlášť nezvedne. „V zemědělství je silný ekonomický tlak zlevňovat výrobu, jak to jen jde,“ řekl Špaček. Jak dlouho ovšem tento způsob fungování zemědělství vydrží, se podle něj nedá předvídat.

„Nezbývá než doufat, že na polích vždycky bude někdo pracovat. Ovšem zda to budou čeští zemědělci, anebo nájemné levné pracovní síly například ze zemí bývalého Sovětského svazu, jak už se to dnes děje v pohraničí, zatímco naši lidé zase odcházejí za lepším výdělkem na západ, to se nedá odhadnout,“ poznamenal Václav Špaček.

Skutečnost, že lidí pracujících v zemědělství ubývá, protože je o ně menší zájem a je jich i méně, registrují i na pracovních úřadech. Podle informací zaměstnanců žďárského pracoviště úřadu práce nabízejí volné místo v zemědělství spíše výjimečně.

Vysočina se nepotýká jenom se stagnujícím zemědělství, ale ve srovnání s ostatními kraji má i nejnižší podíl lidí obyvatel zaměstnaných ve službách.

V kraji bylo v loňském roce zaměstnáno 238 tisíc lidí. Jejich průměrná mzda podle údajů Českého statistického úřadu proti roku 2005 nominálně vzrostla o 4 918 korun na loňských 21 261 korun.

Té však na Vysočině zdaleka ne všichni dosáhnou. I tak však kraj zaostává o 2 536 korun za republikovým průměrem.

---------------

Statistika

za posledních pět let ze zemědělství, lesnictví a rybářství na Vysočině odešlo 6 300 lidí, což představuje pokles o téměř 27 procent pracovníků

loni v zemědělství v kraji pracovalo 17 200 lidí

na Vysočině bylo loni zaměstnáno 238 200 lidí, jejich průměrná mzda oproti roku 2005 vzrostla o 4 918 korun na 21 261 Kč, za republikovým průměrem však zaostává o 2 536 Kč, přičemž řada zaměstnanců na ni nedosáhne