„Máme ještě na poli kukuřici na zrno. Příští týden hlásí lepší počasí a snad se trochu vysuší pole, aby se dalo vyjet s kombajny,“ uvedl předseda zemědělského družstva v Ostrově nad Oslavou Jan Petrlík s tím, že momentálně mohou jenom orat. Porosty kukuřice však podle jeho slov sníh výrazněji nepolámal, a proto by tím zbytek sklizně neměl být zkomplikován.

Kukuřice na zrno se na polích obvykle nechává co nejvíce dozrát a sklízí se až koncem října nebo začátkem listopadu.

Sklidit do minulého týdne stihl zemědělec František Němec z Netína. „Kukuřici už máme doma a výkyvy počasí nás tedy neohrožují,“ sdělil František Němec. Kukuřici stihli dostat pod střechu před prvním sněhem i zemědělci v Radostíně nad Oslavou.

Mráz brambory ničí

„Na polích už máme jenom zbytek brambor, kukuřici jsme sklidili. Ale nestihli jsme dosít pšenici, zbývá nám ještě asi pět procent, ale s tím musíme počkat na lepší počasí a až nebudou pole tak mokrá,“ informoval předseda družstva v Radostíně nad Oslavou Jan Říha. Brambory určené pro konzum mohou mrazy pod pět stupňů Celsia znehodnotit, protože hlízy jsou pak sladké.

Zemědělské výnosy jsou letos podle statistiků obdobné jako loni. Na Vysočině sklizeň činí 654 tun obilovin a 278 tun brambor.