Rožná u Dolní Rožínky na Žďársku byla posledním fungujícím uranovým dolem nejen v Česku, ale i ve střední Evropě. Od zahájení těžby uranu na Vysočině letos uplyne 60 let.

V závodě Geam klesnou po březnovém propouštění počty pracovníků ještě jednou, a to po ukončení likvidačních prací na šachtě ve druhé polovině roku, ale převážná část lidí už v závodě zůstane. Rychtařík uvedl, že z Geamu bude standardní odštěpný závod, jaké už má Diamo v Ostravě či v Příbrami a které se věnují zahlazování následků hornické činnosti.

Pracovníci Geamu se budou v oblasti Dolní Rožínky starat o obsluhu čerpacích stanic, rekultivace, obhospodařování a likvidaci odkaliště a podobně.

„Prostě standardní činnosti spojené s odstraňováním následků těžby uranu," shrnul Rychtařík. Diamo bude na Žďársku navíc pro Správu úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zajišťovat provoz a údržbu podzemního výzkumného pracoviště Bukov vytvořeného v důlním díle Rožná.

Podle dřívějších informací v něm odborníci budou testovat chování hornin a materiálů v podmínkách hlubinného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo, které by mělo být v Česku postaveno do roku 2065.

Minulý rok těžili v Rožné horníci uranovou rudu v hloubce až 1 200 metrů. Po ukončení likvidačních prací v podzemí z něj přestane závod odčerpávat vodu a důl se samovolně zatopí.

Region kolem Dolní Rožínky se na dopady ukončení těžby připravoval. Noví investoři loni vstoupili do průmyslové zóny sousední Bystřice nad Pernštejnem. Největší z nich, výrobce autodílů Cooper Standard Automotive, začal v červenci stavět nový závod. Slíbil v něm postupně zaměstnat až 450 lidí.

Nezaměstnanost v Bystřici nad Pernštejnem podle ministerstva práce koncem listopadu činila 6,9 procenta. Práci hledalo 385 lidí, zatímco volných pracovních míst bylo ve městě čtyřiadvacet.

V Dolní Rožínce činila nezaměstnanost 5,6 procenta a v Rožné 4,4 procenta