Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žďársko trpí nedostatkem techniků

Žďár nad Sázavou - Nedostatek pracovníků v technických a řemeslných profesích se na Žďársku stává dlouhodobým problémem, s nímž se potýká většina zdejších podnikatelů. Jednou z hlavních příčin tohoto nedostačujícího množství kvalifikovaných zaměstnanců je špatná informovanost veřejnosti, především žáků a jejich rodičů, o možnostech uplatnění po absolvování technických oborů.

22.9.2008 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

Právě pro rodiče, školy i samotné žáky se okresní hospodářská komora ve spolupráci se žďárským úřadem práce a městskými úřady rozhodla vydat publikaci pod názvem Firmy Vysočiny, kde se podniky ze žďárského okresu prezentují.

„Cílem vydání publikace je probudit zájem žáků a studentů o technické profese, ukázat jim možnosti uplatnění, odměňování a dalšího odborného růstu podporovaného firmou,“ vysvětluje Vladimír Sommer z Hospodářské komory ve Žďáře nad Sázavou.

Kniha by měla vyjít v průběhu září a bude distribuována do všech základních a středních škol okresu. Do rukou ji dostanou výchovní poradci jednotlivých škol, kteří pak využijí publikaci při spolupráci se žáky a jejich rodiči.

O řemeslníky mají firmy zájem

„Hlad“ po dobrých řemeslnících a technicích mají podle žďárské hospodářské komory téměř všechny větší strojírenské, stavební a také textilní firmy na Žďársku.

O potřebě absolventů výučních oborů svědčí také statistiky úřadu práce. K 31. srpnu tohoto roku evidoval tento úřad celkem 556 volných míst pro pracovníky se středním odborným vzděláním. To jsou poměrně vysoká čísla oproti pozicím určeným absolventům vyšších odborných škol nebo bakalářských studijních programů, pro něž by se ve stejném období našlo pouze jedno volné místo.

Mnozí žáci totiž často v době výběru střední školy či učebního oboru neuvažují o tom, kde budou mít za několik let možnost pracovat. To potvrzuje také dvacetiletý Petr Horák ze Žďáru. „Když jsem se měl po základce rozhodnout, kam půjdu, zvolil jsem gymnázium s tím, že se pak uvidí. Na vysokou jsem se ale nedostal, a teď nemohu sehnat práci. Kamarád se vyučil truhlářem, a hned po škole se o něj zaměstnavatelé mohli přetrhnout,“ popisuje mladík.

Právě truhlářství patří k profesím, u nichž se na Žďársku takřka kryje nabídka volných míst s počtem okamžitých zájemců o tuto pozici.

„Nedostatkovým zbožím“ jsou ale především zájemci o pozice jako svářeč a formíř, kde na celkem dvacet osm volných míst připadají jen tři uchazeči o toto zaměstnání.

Velký zájem mají firmy také o zámečníky, kováře, nástrojaře, montážní a stavební dělníky a o obsluhu strojů a zařízení . Lidem, kteří by se chtěli do některých z těchto profesí přeškolit, nabízí žďárský úřad práce množství rekvalifikačních kurzů.

Velkému zájmu veřejnosti se tradičně těší nejen kurzy účetnictví, administrativy a výpočetní techniky, ale i svařování a obsluhy stavebních strojů.

Autor: Lenka Mašová

22.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení