Projekt společnosti Wessels na obnovu zámku existuje již pět let. Zrealizovat se ale podařila jen jeho malá část. „Vlastníci opravili střechy, které byly místy děravé, a nechali zrekonstruovat hlavní a boční bránu," popsal dalešický starosta Jaroslav Zadražil. „Pak to ale utichlo. Teď je to tam úplně mrtvé a nemáme žádné zprávy proč," dodal.

Nejstarší zámecké zdivo pochází z konce 13. století, dnešní podobu dostal rozsáhlý objekt o 350 let později. Rekonstrukci by potřeboval, místo zedníků se však v jeho blízkosti prohání pouze místní mládež. „Ve vile, která stojí blízko zámku, se začínají scházet místní děti, které tam možná chodí kouřit. Právě se chystám volat majitelům, aby si objekt zabezpečili. Nerad bych, aby tam došlo třeba k požáru," podotkl Jaroslav Zadražil.

Plány na vybudování hotelu, wellnes centra a konferenčního zázemí s restaurací podle jednatelky firmy Wessels Evy Hamašové-Prvé platí. Kdy však dojde k realizaci, nechtěla odhadovat. „Momentálně ve vztahu k dalešickému zámku neděláme skutečně nic. Hodně energie jsme totiž v nedávné době věnovali rekonstrukci zámku ve Veselí nad Moravou. Teď se zaměřujeme na další projekty v zahraničí a firmu se snažíme dostat do pozitivních čísel," vysvětlovala.

Postupující doba však nesvědčí stavu zámeckého areálu ani návratnosti investic do konkrétních projektů. „Než se k samotné realizaci dostaneme, možná budeme muset původní plány přehodnotit. Ne však kvůli finanční náročnosti, ale spíš z hlediska potřeby současné společnosti. Pokud bychom tam něco budovali, chtěli bychom, aby to bylo pro dnešní lidi lákavé, ne aby tam bylo něco, o co už není zájem," podotkla jednatelka firmy Wessels.

Ta zámek získala v roce 2007 v dražbě. Konečná cena za nejvýznamnější památku Dalešic činila podle starosty Zadražila necelé čtyři miliony. „Po revoluci to získal původní majitel zpět. Zámek se ale dostal do dluhů," připomněl starosta.

O prodeji památky vedení firmy Wessels neuvažovalo, jednatelka Eva Hamašová-Prvá jej však nevyloučila. „Pokud by o to někdo zájem měl a měl reálnou představu o tom, co chce ze zámku vybudovat, mohli bychom o prodeji jednat. Z naší strany ale k aktivitě, že bychom se zámku chtěli zbavit, v blízké době určitě nedojde," poznamenala.

Podobný obrázek zatím nabízí i zámek Sádek mezi Kojeticemi a Čáslavicemi. Od roku 2008, kdy jej koupil právník Karel Muzikář, který v minulosti působil i jako poradce prezidenta Václava Klause, se objekt téměř nezměnil. „Dřív tam bývala škola, i já jsem tam chodil, pak to ale Čáslavice prodaly a teď se tam, tuším, nic neděje," poznamenal místní senior, který si nepřál být jmenován.

Rekonstrukční práce naopak brzy po změně vlastnických práv začaly u Jinošova. Tamní zámek Schönwald koupila od Kraje Vysočina před pěti lety brněnská společnost Fiba K, za kterou stojí podnikatel Radek Konečný. „Krásně se to tam opravuje. Co mám informace, tak by tam mělo vzniknout rehabilitační centrum pro sportovce," řekl jinošovský starosta Pavel Křeček.

V Schönwaldu v minulosti fungoval ústav pro mentálně postižené osoby. V roce 2008 se však zřítila část stropu a sociální zařízení se muselo odstěhovat.

Soukromého majitele bude pravděpodobně brzy mít také zámek v Dukovanech. Investovat do jeho oprav hodlá třebíčský podnikatel v teplárenském průmyslu Richard Horký. Pokud se mu všechny stanovené rekonstrukce podaří zrealizovat, obec mu památku převede.

V minulosti se podařilo kompletně zrekonstruovat i soukromý zámek ve Valči. Za dílem stojí majitel a místní podnikatel ve stavebnictví Bronislav Vala.