Na vánočním trhu se tak znovu objevil mechanik, policista, kuchař, cestář a další známé figurky – stejné, ale přece jenom vylepšené. Obličeje postaviček například oproti svým předchůdcům dostaly přirozenější barvu, mají nos, hezčí úsměv a panáčci nyní disponují i pohyblivým zápěstím.

Nechybí počítač

„Pokud bychom Igráčka vyráběli pouze tak, jak tomu kdysi bylo, zájem spojený s nostalgií rodičů, kteří hračku dětem koupí, protože oni ji kdysi měli také, by dlouho nevydržel. Možná rok nebo dva. Hračka se logicky musí nějakým způsobem vyvíjet, přiblížit se dětem. Je to postavička, se kterou si hrají, ztotožňují se s ní a zapojují přitom svoji fantazii,“ uvedl majitel společnosti EFKO-karton, která se kromě hraček zabývá i výrobou kartonů, Miroslav Kotík.

„Svět je trochu jiný, než byl v 70. letech, takže ordinace lékařky či policejní služebna už musí disponovat počítačem. Ale zůstává stejné, že skoro každý malý kluk chtěl být popelářem, mít obrovské auto a jezdit vzadu na stupátku. Takže Igráček – popelář bude muset mít velké auto. Aby se do něj mohla figurka jednoduše posadit a stejně snadno vyjmout. Není třeba dělat z dětí něco, co nejsou, nepotřebují překombinované hračky, to je jenom představa dospělých,“ dodal Kotík.

Igráček děti zároveň i učí. Kromě toho, že se prostřednictvím hračky dozvědí, jaké profese vůbec existují, k jednotlivým figurkám patří i malé kartotéční lístečky se zajímavostmi s touto tematikou spjatými.

„Igráček není jenom pouhá hračka,“ je přesvědčen podnikatel. Od policisty se tak například „dozvíme“ i to, kde a kdy byl použit první semafor.
Ke stávajícím Igráčkům v příštím roce přibudou další figurky. Například zahradník, dřevorubec, kominík, květinářka, poštovní doručovatelka, úřednice na poště, lékárník, pekař, policistka, záchranář, hasič… „Chceme, aby se Igráčci mohli doplňovat dalšími součástmi, aby si z nich děti mohly vytvořit svůj vlastní svět,“ dodal Miroslav Kotík.

-------------

EFKO-karton s.r.o. Nové Veselí

- společnost byla založena v roce 1993 a zabývá se výrobou hraček a kartonů

- v letošním roce firma začala vyrábět legendární Igráčky někdejšího podniku Igra (postavičky představující různé profese s doplňky, které děti provázely zejména v 70. a 80. letech minulého století)

- samotní téměř osm centimetrů vysocí panáčci jsou v rámci inovace hračky rozšířeni o různá atraktivní prostředí, jako je například policejní stanice, lékařská ordinace, restaurace a kuchyně, autoservis či obchod

- Igráčci se na trh dodávají v mini setu, midi setu, boxu a rovněž s příslušným autem

- v příštím roce by se měla kolekce postaviček rozšířit o další profese