„Letos ještě budou muset lidé jezdit nakupovat do Velkého Meziříčí,“ konstatoval bítešský starosta Miroslav Báňa.

Právě ve Velké Bíteši supermarket obyvatelům citelně chybí. „Rýsuje se naděje, že už snad v příštím roce,“ doufá starosta.

Proč dosud ve městě nákupní centrum není? Bíteš nemá žádný vhodný pozemek k jeho výstavbě a všechny předchozí snahy o zavedení supermarketu ztroskotaly. Někde mají smůlu „Nejdříve jsme pro investory nebyli zajímaví, pak sice už ano, ale zase se nedohodli s majiteli pozemků. Právě na jednání s nimi nyní celá záležitost stojí,“ dodal starosta Velké Bíteše Báňa.

Velký obchod by uvítali například také v „třináctisethlavém“ Herálci. Jenže to pro investory není lákavé. „Vyžadují alespoň čtyři tisíce obyvatel a další čtyři tisíce ve spádové oblasti. Snažili jsme se k nám někoho dostat, ale nepodařilo se. Lidé musejí spoléhat na místní jednotu, nakupují také ve Svratce nebo ve Žďáře, když tam jezdí za prací,“ objasnil starosta Herálce Lubomír Gregor.

S dalším supermarketem ve městě už příliš nepočítají v Bystřici nad Pernštejnem, konkrétně ne na obecních pozemcích. „Zájem ze strany investorů stále trvá, ale město jej na svých pozemcích nepodporuje. Pokud by v Bystřici ještě nějaký supermarket vznikl, muselo by to být v souladu s územním plánem na soukromých parcelách,“ upřesnil bystřický místostarosta Josef Vojta.

Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že v okolí měst v okrese je obchodních domů více než dost, někteří lidé přesto nejsou spokojeni. „Osobně mi chybí Tesco. Dostáváme letáky z jihlavského, a když srovnám ceny, všechno je tam o dost levnější,“ myslí si třeba Františka Jelínková ze Žďáru nad Sázavou.