Jejich zaměstnanci týdně porazí a zpracují na 400 kusů prasat. Bourané a na čtyři stupně v jádře zchlazené části jatka pravidelně expedují nejen do své prodejny v Havlíčkově Brodě, ale také odběratelům v Praze, jižních Čechách a na jižní Moravě.

„Vepře o jateční hmotnosti kolem 110 kilogramů nakupujeme výhradně u producentů prasat na Brodsku a Žďársku," uvedl spolumajitel jatek Jiří Papst a nechal nás nahlédnout do příslušné dokumentace. „Našimi dodavateli jsou společnosti Provem Kojetín, Havlíčkova Borová zemědělská a také Agrofarm Žďár nad Sázavou," vyjmenoval Papst.

Původ prasat, jejich porážku i vlastní bourání kontroluje, a to každý den, veterinární dozor. Ten má volný přístup do všech prostor jatek.

„Musíme splňovat všechny přísné potravinářské a hygienické normy," pokračoval Papst. „Provozy denně sanitujeme podle platného sanitárního řádu. Každodenním chlebem veterinárního dozoru je vyloučení přítomnosti zárodků svalovce stočeného v mase. Jednou za dva týdny u nás také odebírá vzorky a stěry, na základě kterých je posléze měřena celková mikrobiologická zátěž," vysvětlil Papst.

Veškeré odpadní vody z jatek jsou odváženy do brodské čistírny odpadních vod. „Používáme uzavřený systém jímání odpadních vod. Eliminujeme také jejich zápach, a to přidáváním enzymů. Odpad z bourání je odvážen do kafilerky ve Věži," poznamenal Papst. Ten  dodal, že je v kontaktu s místním obecním úřadem. „Ptám se jich, jestli se náhodou nevyskytl nějaký problém související s provozem jatek, ty totiž stojí ve středu obce," řekl Papst.

Majitelé do provozu jatek  postupně investují. Jejich 12 zaměstnanců tak již má k dispozici nové šatny a sociální zázemí. Opravena byla i fasáda budovy, a co je nejdůležitější, modernizace se dočkaly i prostory odvěšovny a také chladicí jednotky.

„Jatka v Oudoleni naše rodina provozuje od roku 1995. Původně jsme je měli v pronájmu, šlo o provoz někdejšího ACHP Chotěboř, a teprve později jsme je odkoupili. Začínali jsme společně s otcem a bratrem, a stále pokračujeme jako česká firma," přiblížil začátky podniku Papst a dodal, že je hrdý na to, že jatka permanentně vyrábějí produkt, za který se nemusejí stydět.

Produkce jatek je v posledních měsících stabilní a vyrovnaná. Výkyv na trhu s prasaty, se kterým se musela potýkat loni v září, je minulostí. Počet čtyř set kusů prasat, které v Oudoleni každý týden porazí a zpracují z nich zhruba pětatřicet tun masa, považuje Jiří Papst za optimální. „Situace na českém trhu je nyní, a to nejen pro producenty vepřového masa, ale také pro jatka a obchodníky, dobrá a stabilizovaná. Koncový zákazník se totiž po všech těch nedávných a nepříjemných anabázích s dovozovými potravinami vrací k českému kvalitnímu potravinářskému zboží.  A do něj bezpochyby patří i kvalitní české vepřové maso," uzavřel Papst.