Rodinný pivovar Bernard v Humpolci překonal o necelých sto hektolitrů svůj rekordní výstav z roku 2009. Podle mluvčího Zdeňka Mikuláška se loni podařilo o procento zvýšit export. V meziročním porovnání vzrostla v Humpolci také produkce nealkoholických piv a nápojů; v sortimentu přibyl čtvrtý nápoj s višňovou příchutí. Za hranicemi Bernard prodal kolem 15 procent piva, největší díl na Slovensku.

Pivovar Jihlava udržel v minulém roce výrobu piva na úrovni předloňských 140 tisíc hektolitrů. Obchodní ředitel Miloš Vostrý podotkl, že vzhledem k propadu českého pivního trhu v řádu o deset procent Jihlava svoji pozici posílila. Podnik patří asi tři roky do pivovarnické skupiny K Brewery. Od té doby se podle Vostrého podařilo zastavit ztrátový export levných piv, který se dřív na výrobě podílel i 70 procenty. Projevilo se to podstatným zlepšením ekonomiky. "Tržby i zisk jsou úplně někde jinde, než byly," řekl.

Měšťanskému pivovaru Havlíčkův Brod stoupla během loňska výroba přibližně o dvě procenta na 85.000 hektolitrů piva. I tento pivovar posiloval hlavně v tuzemsku. Asi o tři procenta se podařilo zvýšit prodej sudového piva, přiblížil ředitel pivovaru Jiří Hušek. Tento výrobce rozšířil koncem minulého října svůj sortiment o nealkoholické pivo. Podle Huška to však loňský výstav kvůli krátké době ještě moc ovlivnit nemohlo; růst podílu piva bez alkoholu ve výrobě se očekává v tomto roce.

S loňskými výsledky je spokojen také nejmladší pivovar na Vysočině, který je v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. Loňský výstav Pivovaru Chotěboř činil deset tisíc hektolitrů piva. Za prvních šest měsíců jeho fungování v roce 2009 bylo prodáno kolem 3200 hektolitrů. Pivovar zatím využívá své prostory jen z části, vzhledem k rostoucí poptávce nyní plánuje zvýšení výrobní kapacity na dvojnásobek. "Zatím se pohybujeme ve stadiu návrhů a kalkulací," upřesnil sládek Oldřich Záruba. Nejvíc na odbyt jde zatím světlá dvanáctka, která se na prodeji pivovaru podílí 70 procenty.