Nová budova chovů za více než osmadvacet milionů korun bude větší než předchozí a především bude vyhovovat všem evropským normám a potřebám zvířat.

„Když se někde chovají volně žijící druhy zvířat, tak jde o zoo nebo chovatele nadšence. Naše budova bude mít všechny akreditace pro vědeckou práci se zvířaty. To znamená, že musí mít stabilní podmínky," popsal tamní vedoucí Josef Bryja.

V kójích pro zvířata musí být hlídaná vlhkost, teplota i například světelný režim Vše musí být standardizované pro jednotlivé experimenty. Takových pracovišť přitom není mnoho. Navíc se v nich chovají pouze laboratorní zvířata.

„Například v novém brněnském kampusu jsou pouze chovy laboratorních zvířat. Ale pro volně žijící živočichy tam nic takového není. Stejně tak v Praze na univerzitě žádné takové chovy nejsou. Minimálně v České republice jsme unikátní v tomto rozsahu a myslím si, že i v oblasti střední Evropy. Ani tam takto velké zařízení pro volně žijící obratlovce pro vědecké účely není," vysvětlil Bryja.

Kvůli výstavbě nové museli bývalou budovu chovů zbourat. Proto se nyní musí vědci uskromnit. „Nyní jsou všechna zvířata ve sklepě jedné z našich budov, kde mají jednotlivé místnosti všechny potřebné akreditace. Dva roky musíme fungovat takto provizorně. I všechny projekty týkající se chovných zvířat jsme museli omezit," sdělil Bryja.

Zredukovat se musely rovněž všechny chovy, aby se do provizorních podmínek vešly. Myší, kterých byli zvyklí mívat ve Studenci i čtyři tisíce, je nyní asi čtvrtina. Ale nové prozatímní místo má i své výhody. „Tady, pokud nám uteče, tak se dá chytit. Ale ve starých chovech už byla shnilá budova, kde běhaly i divoké populace. Člověk šel v noci po chodbě a běhaly tam myši," popsal vědec Ľudovít Ďureje.

Vydržet musí ještě minimálně rok. Nejzazším termínem, kdy má být hotovo, je polovina roku 2017, rychlost stavby však naznačuje, že by se myši, čolci i drobní pěvci mohli stěhovat do nového již na začátku roku 2017.

Peníze na stavbu získali studenečtí vědci přímo z investičního fondu Akademie věd ČR. Ta peníze rozděluje mimo jiné i na základě dosažených výsledků. „Při posledních hodnoceních jednotlivých týmů Akademie věd jsme ve Studenci dostali nejvyšší možné ohodnocení. Díky tomu se vedení Ústavu biologie obratlovců v Brně rozhodlo investovat zejména na pracovišti ve Studenci. A stavba chovů by to měla celé završit. Už se těšíme, až to budeme moci zase všechno naplno rozjet," dodal Bryja.