„Okolí Měřína a Zhoře je velice dobře dostupné, protože leží kousek od dálnice. Proto jsme pro výstavbu skladu společnosti Lidl zvolili právě tyto obce,“ řekl Miroslav Fuks, tiskový mluvčí firmy, která stavbu realizuje.

Místní obyvatelé se nemusí obávat houstnoucí dopravy na silnicích. „Kamiony a dodávky zboží budou sjíždět u Velkého Meziříčí tak, aby doprava nebyla vedena obcí,“ řekl starosta Stránecké Zhoře Antonín Račický.

S výstavbou logistického areálu jsou spojeny některé unikátní ekologické postupy. „Hala bude vytápěna podlahovým topením, přičemž tepelným zdrojem bude odpadní teplo z chladícího zařízení. Tímto se při vytápění ušetří až padesát procent zemního plynu. Celé chladící zařízení bude využívat jenom přírodní chladiva,“ vysvětlil Fuks.

Ve Stránecké Zhoři již jedna průmyslová zóna existuje. Na rozsáhlé prostory v její druhé části připadly dvě možnosti využití. „Obyvatelé měli možnost vyjádřit se k tomu, co by jim vyhovovalo více. Jednalo se buď právě o výstavbu skladu, nebo o menší obchodní centrum se zábavnými prostory. Ačkoliv jsme se výsledku divili, lidé preferovali právě sklad. Je ovšem pravda, že veřejné schůze, na které se tato věc projednávala, se moc lidí nezúčastnilo,“ dodal starosta.

Stavba má být hotova do konce roku, nabídky mohou uchazeči o pracovní místa posílat již od listopadu. „Společnost plánuje zaměstnat až dvě stě lidí, většinou se jedná o administrativní práce a sháníme i skladníky,“ vysvětlil starosta Račický.

Lucie Janebová