Nový provoz stál tři miliony korun a farma ho pořídila bez dotací. Na statku nahradil menší mlékárnu, která fungovala minulých pět let. Mléčné výrobky z Netína se nejlépe prodávají v Praze na farmářských trzích i ve třech podnikových prodejnách.

„Cílem akce, která otevření nové mlékarny provází, je především vyjádření podpory přímého prodeje zemědělských produktů českých zemědělců,“ řekl včera netínský farmář František Němec. On sám se prostřednictvím své farmy, kde chová mléčný skot, snaží o co nejpestřejší nabídku. Na farmě nabízí nejen mléko, ale i syrovátku, jogurty, sýry či probiotické výrobky. Účastní se farmářských trhů, provozuje internetový prodej, tři prodejny v Praze a pojízdné po celé republice.

27 zaměstnanců

„Zaměstnáváme nyní 27 lidí, máme 70 dojnic a 60 jalovic. Ačkoliv naší původní vizí bylo, že mléko a produkty z něj prodáme na Vysočině sami, situace se změnila. Na Vysočině je o domácí produkty menší zájem, a proto jsme se zaměřili na velká města, jako je například Praha a Brno. Tam si už lidé zvykli kupovat kvalitu a jsou ochotni si za ni připlatit,“ uvedl farmář Němec.

„Spotřebitelé by se měli více zajímat, co konzumují. My za kvalitu ručíme. Mléko je od našich krav, které víme, čím krmíme, a výroba mléčných výrobků splňuje všechny přísné normy. Náš zákazník se v případě zájmu může přesvědčit, jak vyrábíme to, co si chce od nás koupit a jíst,“ sdělil František Němec.

S tím souhlasí i ministr zemědělství Petr Bendl, který včera na farmu dorazil. Bendl upozornil i na to, že českým zemědělcům by výrazně pomohlo odstranění přebujelé byrokracie.

„Snažíme se ji odstraňovat pomocí antibyrokratické komise, která se prostřednictvím spolupráce s farmáři dozvídá, co je v praxi nejvíce zatěžuje a zda je to skutečně nutné,“ připomněl Bendl.

Ministr rovněž podporuje rozvoj živočišné výroby. „Dokud budou zemědělci závislí na dotacích, bude to problém. Jednou tak máme na polích řepku, podruhé zase kukuřici a všechny erozní plodiny. To však způsobují dotace, nikoliv zemědělci sami. Musejí se systému přizpůsobit, jinak by zahynuli. Důležité je také nastavení příznivých podmínek pro zemědělce v živočišné výrobě a její podpora, protože jenom obilí nás do budoucna neuživí,“ dodal ministr zemědělství Petr Bendl.

Rozšiřovat živočišnou výrobu hodlají i v Netíně. „Chceme začít s vlastní výrobou uzenin a masa. Rádi bychom také chtěli rozjet chov kuřat,“ doplnil František Němec.