Podle vyjádření Antonína Koziny, šéfa Odboru výstavby a regionálního rozvoje Městského úřadu Velké Meziříčí, firma Kaufland zakoupila část areálu společnosti NKT Cables, bývalého Kabla. „Stavbu nyní připravuje projekčně," upřesnil Kozina.

Stavební parcelu má rovněž COOP Jednota, spotřební družstvo Velké Meziříčí. Jak vysvětlila Libuše Randová ze sekretariátu předsedy Jednoty, společnost využila v listopadu 2011 záměru meziříčského městského úřadu a v lokalitě Hliniště pořídila pozemek o výměře asi tisíc metrů čtverečních na výstavbu prodejny potravin. „Příprava ke stavbě prodejny je na samém počátku. Předpokládané dokončení je v horizontu zhruba dvou až tří let," informovala Randová.

Jednalo by se o obchod samoobslužného typu o prodejní ploše dvě stě až tři sta metrů čtverečních.

V případě Lidlu a jeho vybudování v bývalém areálu firmy Svit za řekou Balinkou je záměr naopak opětovně na samém začátku. Propadlo již jednou získané územní rozhodnutí a investor si vyřizuje nové. „Realizaci přibrzdila hospodářská krize a s ní související celková situace na trhu," zdůvodnil neexistenci slibovaného supermarketu Vojtěch Fiala, jednatel společnosti FMV invest. Podle jeho slov došlo ke složitému rozhodování, kde a jaký investiční záměr uskutečnit.

„Projekt výstavby prodejny ve Velkém Meziříčí je nadále ve stadiu příprav," konstatovala zástupkyně společnosti Lidl Anna Těžká.

Momentálně mohou lidé ve městě pod dálničním mostem nakupovat v supermarketu Billa v Hornoměstské ulici a ve dvou diskontech Penny Market v ulici K Novému nádraží. „Ne že bych do supermarketů nechodila, to bych lhala, ale raději nakupuji v menších obchodech, kde přesně vím, co v jakém regálu je. Velké Meziříčí se rozrůstá, lidé si cestu do nových marketů určitě najdou. Navíc se říká, že konkurence je zdravá," myslí si Hana Vávrová z Meziříčí.

Až ke konci roku 2013 se nejspíše otevře v Novoměstské ulici ve Žďáře nad Sázavou Hypermarket Tesco doplněný obchody s pečivem, sortimentem pro dům a zahradu, obuví a dalším zbožím. Proměnu desítky let chátrajících zemědělských statků v nový nákupní park momentálně brzdí námitky proti územnímu rozhodnutí. Podalo je několik obyvatel z bytového domu poblíž plánovaného areálu. Záležitostí se zabývá odvolací orgán, jímž je krajský úřad.

„Prozatím rozhodnutí nepadlo. Přestože na základě dokumentace, která byla předložena, tušíme, jaké bude, v současné chvíli nechci výsledek předjímat," řekl za investora akce František Chrást, ředitel a jednatel společnosti Realsant.

Podle slov žďárského místostarosty Jaromíra Brychty přinese výstavba centra obyvatelům okresního města nová pracovní místa i například odlehčení dopravy v některých částech Žďáru, kam nyní nakupující dojíždějí auty. Blíže do obchodu budou mít, jak konstatoval, i lidé ze čtvrti Vodojem, kde prodejna chybí. „V Tescu je plánován čtyřiadvacetihodinový provoz a v celém areálu najde zaměstnání na 300 osob," sdělil Brychta. „O výstavbě nějakého dalšího supermarketu na území města nevím," dodal ještě žďárský místostarosta.