Zřejmě první firemní školka začne v Jihlavě fungovat nejspíše už v příštím roce. Jihlavské zastupitelstvo na svém posledním zasedání v tomto volebním období tento týden odsouhlasilo smlouvu o spolupráci s jihlavskou firmou Bosch Diesel.

Město bude provozovat novou mateřskou školu na jihlavské Rantířovské ulici, na jejíž provoz bude firma Bosch pravidelně přispívat. Tím bude mít firma Bosch nárok obsadit část míst ve školce dětmi svých zaměstnanců. Kapacita školky bude maximálně sto dětí, s tím, že Bosch má právo každý rok určit pětasedmdesát dětí ve věku od tří let, které budou školku využívat, a to nehledě na místo jejich trvalého bydliště.

„Osobně si myslím, že Bosch kvótu, mít tam minimálně pětasedmdesát svých dětí, nevyčerpá, takže máme možnost začít spolupracovat také s dalšími zaměstnavateli, případně se domlouvat na podpoře," řekl přímo na zastupitelstvu náměstek primátora pro oblast školství Rudolf Chloupek (ČSSD).

Bosch děti určí jednoduše tak, že městu předá seznam dětí. První seznam by měla firma městu předat do konce března příštího roku. Školka by měla začít fungovat od září příštího roku.

„Návrh nepředstavuje nic, co bychom neznali, po roce osmdesát devět se tady zlikvidovalo půl druhé desítky všech školních zařízení a mezi nimi byly právě i podnikové školky a jesle. Pamatuji si, že když jsem byl v Modetě, firma se o školku starala, platila personál, dělala údržbu, takže si myslím, že pro něco takového můžeme hlasovat," vyjádřil se na zastupitelstvu Pavel Šlechtický (KSČM).

Bosch se zavazuje městu přispívat na provoz školky milionem korun ročně. Provozní doba mateřské školy bude od šesti do osmnácti hodin, přičemž se jihlavský magistrát zavázal ve školce vyčlenit jednu třídu, ve které bude po ukončení provozu školky fungovat dětská skupina nebo dětské centrum. To se bude řídit požadavky firmy, což by znamenalo, že by zde jedna třída mohla mít otevřeno například až do dvaadvaceti hodin. Náklady na provoz této specializované třídy uhradí Bosch.

Takovou školku s velkým nadšením přivítá Jaroslava Novotná. „To je velmi dobrá zpráva. Nám, co v Boschi pracujeme, to určitě ušetří spoustu starostí. Nebudeme muset uhánět babičky a známé. Když děláte na třísměnný provoz, je to s hlídáním dětí špatné," vyjádřila se Jaroslava Novotná.