Charakteristického hliníkového zámečku s motýlkovým zámkovým mechanismem vlastní konstrukce se ve Žďáru nad Sázavou vyrobilo několik desítek milionů kusů. Pravděpodobně se tak jedná o nejrozšířenější český zabezpečovací produkt vůbec. Díky ceně do stokoruny, přes kterou však zajišťoval obstojnou ochranu proti hrubé síle, se stal populárním také na trzích mimo Československo. I přes nespornou oblibu mizí definitivně z trhu. Zejména kvůli čínské konkurenci a přibývajícím nekvalitním napodobeninám.

„Přestože se jedná o světoznámý český průmyslový výrobek, bylo jeho stažení z portfolia nevyhnutelné," řekla Jitka Vozábová, marketingová manažerka divize zámků a kování. Fanoušci zámečku 395 by se s ním však měli setkat v některé ze sběratelských retro edic, v balení napodobujícím původní obal z roku 1965, které pro ně firma chystá.

Od roku 1920

Tokoz patří k nejstarším výrobcům zámků a kování v České republice, zároveň se jedná o nejstaršího výrobce, který je doposud v českých rukou. Výrobu firma zahájila v roce 1920 ve Žďáru nad Sázavou, kde sídlí dodnes.

V posledních dvou letech se mu daří získávat silnou pozici také na evropském trhu. Díky vstupu do segmentu zámkových vložek se mu podařilo úspěšně posílit pozici například v Maďarsku, Německu nebo nově na Ukrajině. Tokoz se pravidelně umísťuje v žebříčku Českých 100 nejlepších. Toto ocenění získávají společnosti, které dosahují vynikajících, stabilních, mimořádných anebo pozitivně pozoruhodných výsledků.