„Je to jen dobře, vždyť je to ostuda. Taková hrůza téměř na náměstí. Teď jsem zvědavý, co tam vznikne nového,“ reagoval na informaci o plánované demolici Jan Nováček, obyvatel Velkého Meziříčí.

To, že areál s rozlohou dvaadvacet tisíc metrů čtverečních brzy změní svou tvář, potvrdil i nový majitel, firma CPI Group Praha. „Demolice jsou pro nás prioritou, protože areál v současné podobě je nebezpečný, mohlo by dojít k úrazu. Nyní vybíráme vhodnou firmu, vypracovává se projekt demolice a samozřejmě žádost o její povolení,“ potvrdil projektový manažer společnosti Radan Kamenický.

Samotná demolice ale nebude jednoduchá. „V centru se nebouralo už několik desítek let. Bude tam problém s továrním komínem, který bude možné odstranit patrně jen odstřelením. Samozřejmě je třeba splnit všechny hygienické normy a další předpisy, které se demolic obecně týkají,“ uvedl Antonín Kozina z Městského úřadu ve Velkém Meziříčí.

Pozor na azbest

A těch není málo. Hygienici upozorňují hlavně na možnou přítomnost azbestu ve starých stavbách. „Při demolici by se mohla uvolnit azbestová vlákna, jedná se o silný karcinogen. Ohroženi jsou pracovníci provádějící bourací práce, musí proto mít nejen ochranné oděvy, ale i respirátory,“ upřesnila Eva Černá z Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou.

Areálu by se proto při demoličních pracích měli lidé vyhnout. „U starých staveb nikdy nemůžeme přítomnost azbestu vyloučit, obsahuje ho například i eternit, proto musí být při demolici vyhlášeno kontrolované pásmo, kam nesmí vstupovat nepovolané osoby,“ dodala Eva Černá.

Záměrem společnosti, která celý areál koupila za sedmnáct a půl milionu korun, je vybudovat zde zónu s obchody, byty a kancelářemi.

 

Velkomeziříčský Svit se změní v obchody.