Kvalifikovaná síla

„Majitelé společnosti jsou si vědomi, že její prosperita je možná jen s kvalifikovanými zaměstnanci," uvedl jednatel firmy Hettich ČR Horst Blom jeden z hlavních důvodů, proč se angažovali při spolupráci se žďárskou technickou školou. „Vybavili jsme pracoviště, poskytujeme studentům učebnice, organizujeme jazykové kurzy a studentskou výměnu," doplnil Blom.

„Naše spolupráce s firmou Hettich trvá od roku 1999 a přínos má pro studenty, ale i při vzdělávání učitelů a odborných pracovníků," připomněl ředitel Střední školy technické (SŠT) ve Žďáře nad Sázavou Josef Crha.

Letos se na „zkušenou" do německého Kirchlengernu, sídla centrály Hettich, vypravili devatenáctiletý student Jakub Vrbka a osmnáctiletý student Ivo Pleva. „Většinu z měsíčního pobytu jsem získával zkušenosti na pracovišti mechatroniky," uvedl Ivo Pleva, student oboru mechatronika SŠT, kterého v příštím roce čeká maturita. „Vyzkoušel jsem si jiné programování než u nás, nejtěžší asi bylo sestrojit výtah, navrhnout program k jeho ovládání a přitom využít všechno, co jsem se naučil," popsal student.

Jakub Vrbka, absolvent oboru mechanik seřizovač a dnešní student strojního inženýrství VUT v Brně, v Německu soustružil či frézoval na moderních strojích. „Mají tam výborně vybavená pracoviště," poznamenal Vrbka.

Letos se paralelně účastnili výměnného pobytu studenti, kteří se připravují na své budoucí povolání u Hettichu v Kirchlengernu. Dvaadvacetiletý Henning Meyer zu Kniendorf a stejně starý Lars Bergmann, kteří studují strojírenství na Vysoké odborné škole v Bielefeldu, se zapojili do činnosti v Hettichu ve Žďáře. „Jedna z částí mého projektu byla produktivita práce zaměstnanců na montážní lince a efektivní využití jejich času s přihlédnutím k investičním nákladům. Například trasy pracovníků na baličce výrobků by se daly zkrátit o 1000 metrů za směnu," vyjádřil se Lars Bergmann.

Henning Meyer zu Kniendorf se věnoval především konstrukci nástrojů pro vývoj nového kování pro posuvné dveře a stejně jako jeho kolega hodnotil český pobyt velmi pozitivně. „Hodně jsme se naučili, svoje odborné vědomosti mohli uplatnit v novém prostředí a procvičili jsme si i technickou komunikaci v angličtině. Příjemně nás také překvapila otevřenost a vstřícnost českých kolegů," dodal Kniendorf.