Tučná léta pamatuje i jednatel žďárské stavební firmy WOOD SYSTEM Radek Suchý. Přestože se jeho společnost specializuje na stále oblíbenější dřevostavby, i ona pociťuje všeobecné utahování opasků. „Někdy se nám stává, že se budoucí investoři zdráhají stavět i díky vyšší ceně pozemků," podotýká. „Scénář bývá vždy obdobný. Klienti mají určitý obnos a významnou část si vyhradí na předraženou parcelu. Za zbývající sumu peněz se musí postavit. A to je úkol pro nás. Klientovi uděláme podrobnou cenovou kalkulaci a snažíme se mu vyjít vstříc, aby vůbec mohl bydlet," dodává.

Ozdravný vliv

Situace je prý stejná napříč republikou. „Vysočina není výjimkou. Především mladí lidé chtějí bydlet ve svém, mít klid a soukromí, to se nezměnilo. Realita je taková, že pokud se lidé teď rozhodnou stavět, musí volit méně lukrativní pozemky nebo ubrat z požadavků na svůj dům," říká Radek Suchý.

Konkurenční boj tlačí stavební firmy do kouta. „Může to všechno mít i ozdravný vliv. Firmy, které nejsou schopné oslovit zákazníka a nemají dostatečné finanční zázemí, tu zkrátka už nejsou, nebo brzy zmizí," přemítá jednatel WOOD SYSTEMU. „Kdo teď neprokáže svoji kvalitu a stabilitu, nemůže u zákazníků uspět. Vždyť výstavbou domu odpovědnost firmy nekončí. Žádnému klientovi by se nelíbilo, kdyby vydal nemalou sumu peněz za domek, a třeba po třech letech se neměl na koho obrátit se žádostí o radu, protože ta společnost by už dávno zmizela z mapy stavebních firem," doplňuje Radek Suchý.

I na Vysočině ze stavebního koláče ukusují stále více dřevostavby, to ale neznamená, že jejich zhotovitelům se dýchá lépe. „Zejména rychlost výstavby je lákadlem," přikyvuje jednatel, ale jedním dechem dodává: „Současný stav nepřeje nikomu. Lidé jsou uměle strašeni z informací o krizi a často zbytečně vyčkávají."

FRANTIŠEK PAVLAS