Štoly vyrazí horníci Geamu Dolní Rožínka, odštěpného závodu státního podniku Diamo, ve spolupráci se společností Metrostav. Investorem je firma GSCeP společnosti Česká plynárenská. Na financování akce se podílí nejen český kapitál.

„Náklady budou mezi osmi až devíti miliardami korun a peníze pocházejí z větší míry od investorů ze zahraničí,“ potvrdil spolumajitel České plynárenské Ladislav Dráb. Ten rovněž uvedl, že počítají s tím, že obce, v jejichž katastru se bude obří zásobník nacházet, by z toho měly nějakým způsobem profitovat

Obavy z poškození životního prostředí, případně zdraví tamních obyvatel, však podle něj nejsou na místě. „Lidé se bát nemusejí, jde o prostory kilometr pod zemí ve skalním masivu a zatím se nikde žádné problémy nevyskytly,“ dodal Dráb s tím, že jediný kavernový zásobník podobného typu se nachází v Hájích na Příbramsku. Ten u dolu Rožná 1 by měl být největší v rámci Evropy.

Uran? Ještě tři roky

Zástupci Diama vidí ve výstavbě zásobníků další práci pro své zaměstnance po ukončení těžby uranové rudy v dole Rožná 1. Rentabilní zásoby se odhadují ještě zhruba na tři roky.

„Dva roky průzkum, pak asi pět až šest let ražba zásobníků. Na průzkum stačí dvacet našich zaměstnanců a při ražbě celkem sto dvaceti kilometrů chodeb by pak v podzemí mělo být zaměstnáno asi pět stovek lidí plus další na povrchu,“ odhadl ředitel podniku Diamo Jiří Jež.

Kavernový podzemní zásobník umožňuje rychlé řízení toku plynu a vysoký vtláčecí a těžební výkon. „Česká republika nyní disponuje zásobníky na 2,7 miliardy kubíků plynu. Je třeba, aby se jejich kapacita rozšiřovala kvůli bezpečnostním zásobám, tedy zajištění dostatečného množství energie pro případ omezení nebo přerušení dodávek plynu ze zahraničí,“ připomněl předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt.