Důvodem podle Jana Mládka bylo to, že obce nepodaly žaloby vůči průzkumným pracím, které výběru vhodné lokality pro vybudování úložiště předcházeji. Proti tomu se však představitelé obcí důrazně ohradili. „O žalobách jsme přemýšleli, ale bylo nám řečeno, že jde o formalitu. Za nás ale mohu říct, že jsme byli jednoznačně proti úložišti vždy," zdůraznil starosta Budišova Petr Piňos.

Vytipovanou oblast na severu Třebíčska a části Velkomeziříčska pojmenovali úředníci jako Horka. Devět obcí z lokality následně sepsalo otevřený dopis, který poslaly všem ministrům i premiérovi. V něm starostové připomněli referenda, v nichž obyvatelé drtivou většinou úložiště odmítli. Zároveň upozornili, že vystupují z pracovní skupiny Dialog, která měla být při hledání lokality pojítkem mezi obcemi, Ministerstvem průmyslu a obchodu a Správou úložišť radioaktivních odpadů a zároveň ukončují debatu o podmínkách provádění průzkumných prací.

TŘI OTÁZKY

Zároveň tím odpověděli na tři otázky, které jim předložil ministr Mládek. Ty zněly, zda chtějí být součástí pracovní skupiny Dialog, jestli hodlají spolupracovat na návrhu zákona, který by se měl postavením obcí v procesu výběru vhodné lokality zabývat a zda mají zájem podílet se na návrhu nařízení vlády, které by upravovalo příspěvky pro obce za průzkumné práce.

Finanční kompenzace jsou už nyní stanoveny vládou, ještě by se však mohly zvýšit. Víceméně zdvořilostní odpověď jim napsal šéf poradců předsedy vlády Vladimír Špidla, vstřícnější byl ale ministr životního prostředí Richard Brabec. „Tak významný objekt, jakým hlubinné úložiště po desetiletí své stavby a provozu a následně po staletí své existence bude, nelze umístit jen tak proti vůli obyvatel. Souhlas většiny místních občanů je alfou přípravy úložiště," sdělil starostům.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ani ministr Mládek se zatím jednoznačně nevyjádřili. „Došlá vyjádření si nejprve pozorně prostudujeme a pak zvolíme další postup," řekl mluvčí ministerstva František Kotrba.

Postup je ale dán. Ministr Jan Mládek vzal svůj návrh na zúžení lokalit zpět. Nyní je jich tedy opět v celé republice sedm, včetně Horky. Na všech se mají uskutečnit průzkumné práce a o případném zúžení má rozhodnout hlavně geologická kvalita podloží.

Jan Mládek také řekl, že si neumí představit situaci, kdy by úložiště vzniklo tam, kde si ho obce nepřejí. Stejný názor má také premiér Bohuslav Sobotka. „Budeme důsledně trvat na splnění slibu a garance ministra Mládka a premiéra Sobotky, že stát nebude budovat úlo-žiště v lokalitě, kde nenachází souhlas dotčených obcí. V naší lokalitě tento souhlas rozhodně neshledají," mínil starosta Rudíkova Zdeněk Souček.

JSME SOBCI

Proti plošnému odmítání však z Třebíčska nezaznívá jednotný hlas. Předseda Energoregionu 2020, který sdružuje 136 obcí z okolí Jaderné elektrárny Dukovany, Vladimír Měrka řekl, že lidé jsou sobci, když chtějí elek-třinu, ale nesouhlasí s hlubinným úložištěm. „Žijeme v době paradoxů. Mezisklad, ve kterém se dnes použité palivo uchovává, je nyní na volné ploše zhruba dvacet kilometrů vzdušnou čarou od Třebíče a nikomu to nevadí a nikdo proti tomu neprotestuje. Odpad se tam ale hromadí, protože ho nikdo nechce pod zem," připom-něl.

Podle původního plánu má Správa úložišť radioaktivních odpadů zúžit počet současných sedmi lokalit na čtyři v roce 2018. Hlavním kritériem má být stav podloží. Následně by se měly ve vybraných oblastech provést vrty, které odhalí detailní geologický stav. Výsledkem má být nejlepší lokalita a další jako záložní. V nejvíce vyhovující má poté vzniknout hlubinný sklad pro využité palivo elektrárnami Dukovany a Temelín a také pro jejich součástky, které budou postupně nahrazovány novými.

K povrchovým průzkumným pracím už správa úložišť dostala svolení. Dotčené obce, včetně devíti z lokality Horka, si díky tomu každoročně přijdou na stovky tisíc korun. Některé i na miliony.