O práci rozhodně nemá nouzi. „Brány a ploty se dělají pořád. Stále jsou zákazníci, kteří chtějí poctivé řemeslo a ne komerční výrobu. Někde se kovařina šidí a je to poznat,“ říká kovářský mistr.

Jeho výrobky nepatří k nejlevnějším. Zato se vyznačují vysokou kvalitou. „Musíte natrefit na zákazníka, který nechce úplně šetřit a raději vsadí na kvalitu a originál,“ usmívá se Karel Ondráček.

Jeho zákazníci si nejčastěji říkají o brány, ploty nebo kříže. „A ostřím i nářadí pro zemědělce. Někteří s tím ještě stále chodí za mnou. Taky dělám schodiště, zábradlí a lustry. Jeden z lustrů byl skoro třímetrový, dělal jsem ho nad otevřené schodiště,“ vyjmenovává mistr černého řemesla.

„Mojí specialitou je ale Kristus na kříži,“ dodává.

Mezi zákazníky je i církev

Mezi jeho zákazníky nepatří pouze soukromé osoby bažící po kvalitě a originálu, ale také církev. „Občas vyrábím i pro kostely, třeba mříže,“ potvrzuje Karel Ondráček.

Návrhy výrobků si dělá sám. „Zákazník mi řekne svou představu a já to potom zpracuji. Spolu pak doladíme detaily,“ popisuje začátek cesty k finálnímu výrobku kovářský mistr.

Své řemeslo provozuje v rodinné dílně. Na trhy a jarmarky nejezdí. „Jezdím pouze na kovářská setkání. Nemám ani své webové stránky. Moji zákazníci si předávají informace mezi sebou a to funguje nejlépe. Spokojený zákazník je nejlepší reklama,“ směje se.