VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šperkařka: Za vším vidím korále, dokonce i za čokoládou v obchodě

Brtnice - Když vidíte čokoládu, vybaví se vám korále? Ne? To šestadvacetileté Erice Dvořákové z Brtnice ano. Jak s nadsázkou říká, jedná se o určitou deformaci, korále už vidí téměř za vším.

22.11.2015
SDÍLEJ:

Šestadvacetiletá šperkařka Erika Dvořáková (na snímku) o sobě tvrdí, že je špatný obchodník, stydí se totiž říct si o peníze.Foto: Tomáš Dvořák

Už čtyři roky se totiž věnuje výrobě šperků, pod přezdívkou Akireee vyrábí převážně dřevěné malované náhrdelníky. A i když je prý velmi špatný obchodník, zakázky se jí hrnou tak, že se jí kouří od štětce.

Jak vás napadlo vyrábět zrovna korále? Kde byl ten první impuls?

Než jsem začala dělat korále, které dělám teď, tak už jsem nějakou chvilku koketovala se šperky.Vyzkoušela jsem si ketlované, drátkované, nebo i šité šperky. Pak jsem jednou narazila na surové dřevěné korálky a doma mi leželo pár akrylových barev, což úplně vybízelo k tomu zkusit si něco namalovat. A tak to vlastně začalo. Postupně jsem začala přidávat korálky omotávané bavlnkou nebo plastové či skleněné. První pokusy bych nepřála nikomu moc vidět. (úsměv)

Proč nepřála?

Co se týče těch prvních pokusů, korále jsem malovala obyčejnými školními štětci, a ještě obyčejnějšími akrylovkami, takže to byla docela patlanina. Když jsem dělala puntíky, barva byla hodně hustá, takže ve výsledku korále na krku celkem škrábaly, no prostě hrůza. (smích) Teď používám umělecké štětce a akrylové barvy od německé firmy, takže kvalita tomu samozřejmě odpovídá. Tahy štětce nejsou vidět a celkově je ta práce taková čistější.

Kolik let se výrobě šperků věnujete?

Zhruba čtyři roky, postupem času se z toho stala pěkná závislost. Co se týče prodeje,tak zhruba tři roky.

Proč vás nejvíce baví zrovna dřevěné korále?

Je tam spousta možností a ke dřevu mě to vždycky tak nějak táhlo. Je to přírodní materiál, který se dá výborně opracovávat, a pro tvoření je super. Na dřevo můžete malovat, lepit nebo vypalovat… tak asi proto. Kulaté korále jsou vlastně taková nestárnoucí klasika, která má svoje místo v každé módě. Do budoucna bych chtěla využívat i jiný materiál než jen dřevo. Momentálně mám v plánu tvorbu textilních šperků, ale zatím je to jen u nápadu a nákupu materiálu.

Jak korále vyrábíte?

Výroba začíná výběrem materiálu. Mám svoji dodavatelku, od které nakupuji surové korále. Když mám vybranou barevnou kombinaci, tak začínám olepovat korálky bavlnkou, malovat barvami a lakovat. Hodně udává moje momentální nálada nebo nápad, který mám potřebu okamžitě zrealizovat. Nakonec korále musím navléct na šňůrku, přidat zapínání a náhrdelník může putovat k zákaznici.

Kde máte dílničku?

Dílničku jako takovou nemám. Máme malý domek, takže moc možností není. Ale v obývacím pokoji mám pracovní komodu v rohu, kterou mi vyrobil manžel přímo pro tento účel, protože už ho nebavilo všude „zakopávat" o korálky nebo akrylové barvy. (smích) V případě potřeby prostě jen zavřu šuplík a je uklizeno.

Jak oslovujete zákazníky?

Ve většina případech zákazníci oslovují mne. Mám virtuální obchůdek na Fleru (internetové tržiště určené k prodeji a nákupu originálních a rukodělných výrobků) a stránku Akireee na Facebooku, kam prostě přidávám nové věci. Jednou jsem prodávala na trzích, ale skoro celou dobu jsem stála v rohu a snažila se být neviditelná. Neumím si říct o peníze. Jsem prostě hodně špatný obchodník. (smích) I přesto, světe div se, se mi objednávky velmi množí.

Proč jste chtěla být neviditelná?

Nejde o to, že bych si nestála za tím, co dělám, ať už jde o kvalitu, originalitu nebo cenu, ale jak jsem říkala, jsem špatný obchodník a neumím si říkat o peníze. Když jsem prodané zboží dávala do sáčku a předávala zákaznici, tak se mi tak klepaly ruce, že jsem pár těch sáčků natrhla. (smích) Asi proto mi vyhovuje prodej na internetu, přestože mi nikdy nikdo neřekl, že bych to měla drahé, jsem z toho nervózní.

Takže jaké byly vaše začátky?

Moje tvořící začátky byly pestré. Zkusila jsem si kdeco, ale až ve špercích, a především dřevěných náhrdelnících, jsem se našla. Je to něco, co mě baví, naplňuje energií a zároveň uklidňuje. Prostě relax. (úsměv) No a prodejní začátky? Trvalo zhruba dva roky, než si mě na internetu pořádně někdo všiml. Do té doby jsem měla třeba jednu objednávku za tři měsíce, ale i to pro mě byl obrovský úspěch.

Jak se vám podařilo dostat se do povědomí lidí? Co vám nejvíce pomohlo?

Řekla bych, že zákazníci si mě zafixovali právě díky dřevěným náhrdelníkům. Jsou originální a nikde takové nenajdete, alespoň pokud vím. (úsměv) Nejvíce mi pomohly samy zákaznice. Je to taková pyramida. Slečna nebo paní si koupí korále, pak je vidí kamarádky, tak si taky koupí… no a kamarádky kamarádek a tak dále, ale mám už i spoustu stálých zákaznic, které ode mě mají vybavenou celou šperkovnici.

Co je podle vás tedy nejlepší reklama?

Nejlepší reklama je výrobek sám o sobě, ale hodně mi pomáhá šuškanda. (úsměv) Také bych neměla zapomenout na profi fotky na prezentaci. Spolupráce s fotografkou MyDannie mi přinesla nové zákaznice. No a protože i můj manžel se věnuje fotografii, tak se mu na jeho modelky snažím nacpat svoje výrobky. (úsměv)

Jak to máte se zakázkami teď?

Momentálně i díky blížícím se Vánocům mám spoustu objednávek, takže tvořím, až se mi od štětce kouří. (smích) Po Vánocích budu mít doufám zase trochu volněji, a budu tak moct zrealizovat nápady, které se mi v hlavě množí.

Kolik času vám výroba jednoho dřevěného náhrdelníku zabere?

V průměru tři a více hodin, ale protože máme půlroční dcerku, která je pěkné torpédo, tak se výroba občas protáhne i na tři dny. Nejsem typ pro dlouhodobější projekty a nemám ráda moc dlouho rozdělanou práci, takže tvořím hlavně po večerech,když ta naše dračice usne. (úsměv)

Kde čerpáte inspiraci?

Vlastně skoro všude. Miluji květinové vzory a pestré barvy, takže velkou inspirací je mi příroda, ale i filmy, knihy a všední věci. Člověk by ani nevěřil, na kolik může být inspirativní běžný nákup potravin. (smích) Asi je to taková deformace. Občas mám pocit, že korále vidím za vším.

Takže když vidíte v obchodě mrkev, řeknete si, vyrobím oranžové korále?

To jste mě pobavila. (smích) Není to tak úplně přesně, ale taky by se to tak dalo chápat. Například vidím čokoládu, a už mi v hlavě naskakují obrázky čokoládové fontány a jak si do ní namáčím ovoce někde na nějaké oslavě pod širým nebem, zapíjím to nějakým dobrým pitím… no a korále jsou na světě. (smích) To jsou takové ty myšlenkové pochody. Vlastně všechno má svůj příběh.

Kolik vaše korále stojí?

Záleží na použitém materiálu a složitosti při výrobě, ale snažím se, aby moje šperky byly cenově dostupné.V průměru se tedy cena náhrdelníku pohybuje v rozmezí 170 až 250 korun a náušnice 50 až 100 korun.

Proč šperky prodáváte pod značkou Akireee? Jak jste na to přišla?

Přezdívka Akireee vznikla, když jsem si na Fleru zakládala obchůdek a při vyplňování informací jsem se dostala ke kolonce zadejte svoji přezdívku. Je to moje křestní jméno pozpátku plus dvě e jako bonus. (úsměv) Nic moc kreativního v tom není.

Kdo jsou vaši nejčastější zákazníci?

To nejde dost dobře určit.Moje zákaznice jsou velmi různorodé, až mě samotnou to překvapuje.Nakupují u mě doktorky, právničky, prodavačky, kuchařky, policistky a tak dále. Nakupují u mě mladé slečny, maminky, ale už jsem vyráběla korále i pro babičky či malé holčičky.

Co vás na tom nejvíce baví?

Asi milion věcí. (smích) Koho by nebavilo dělat si svoje vlastní šperky? Baví mě originalita, baví mě zpětná vazba od zákaznic, baví mě to, jak se cítím, když tvořím. Je toho moc. Ke každé ženě patří šperky,k některé více ak některé méně… já jsem šperky obklopena každý den.

Autor: Dana Křížková

22.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 130 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - odborná zdravotní péče poskytovaná v domácím prostředí pacientů , na základě doporučení ošetřujícího lékaře včetně vedení dokumentace, Místo výkonu práce: Velké Meziříčí a okolí , Nástup: dle domluvy, Nabízíme:, - pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti , (v rozsahu dle domluvy), - smysluplnou a zajímavou práci, , - prostor pro seberealizaci,, - odborné vzdělávání a supervizi,, - zaměstnanecké benefity,, - zázemí stabilní organizace., , Požadujeme:, - odbornou způsobilost v souladu se zákonem č. 96/2004 Sb.,, - předpoklady pro práci s lidmi, dobré komunikační dovednosti,, - zodpovědnost, samostatnost,, - řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič/ka,, - znalost práce na PC,, - trestní bezúhonnost., , Pracovní pozice je vhodná i pro rodiče na mateřské či rodičovské dovolené, , studenty VŠ nebo aktivní zdravotníky ve starobním důchodu., V případě zájmu o uvedenou pozici zasílejte profesní životopis a motivační dopis na, adresu Charitní ošetřovatelská služba, Studentská 4, 591 01 Žďár nad Sázavou nebo, na email barbora.hadrous@zdar.charita.cz , , Bližší informace: Barbora Hadrous, vrchní sestra Charitní ošetřovatelské služby,, mob.: 777 755 435, e-mail: barbora.hadrous@zdar.charita.cz. Pracoviště: Diecézní charita brno - oblastní charita zr - charitní ošetřovatelská služba - pobočka velké meziříčí a okolí, Poříčí, č.p. 1256, 594 01 Velké Meziříčí. Informace: Barbora Hadrous, +420 777 755 435.

Výroba - Výroba Seřizovači 24 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) SEŘIZOVAČ CNC. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní náplň práce: , • seřizování a obsluha CNC stroje, • výroba implantátů a komponentů, • samokontrola jakosti, • spolupráce s technologem, , Od úspěšného kandidáta očekáváme: , • znalosti na úrovni ÚSO technického směru, • praxe seřizování nebo programování CNC – vhodné i pro absolventy mechanik seřizovač, • orientace v technické dokumentaci a používání měřidel, • aktivní přístup a dobrou pracovní morálku, • smysl pro odpovědnost, • práce na 3 směny , , Nabízíme? , › Zaučení v oboru výroby zdravotnických prostředků, › Zajímavá a pestrá práce, › Možnost využití firemního vzdělávání, › Zázemí prosperující české výrobní firmy, › Možnost osobního růstu , , Pokud Vás naše nabídka oslovila, zašlete svůj životopis na pers@medin.cz, popř. nás kontaktujte na tel. č. 566 684 355. , www.medin.cz. Pracoviště: Medin, a.s. - pracoviště nové město na moravě, Vlachovická, č.p. 619, 592 31 Nové Město na Moravě. Informace: , .

Výroba - Výroba Seřizovači 18 500 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních fréz karuselář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ 5.9.2018 v 9,00 hod. ve velké zasedací místnoti ÚP ČR , KoP Žďár nad Sázavou, 4. patro, Požadavky: vyučen, 3 směnný provoz, Popis práce: obsluha jednotlivých typů karuselů ve strojírenských provozech firmy, týden dovolené navíc, závodní stravování, penzijní přípojištění. Pracoviště: Žďas, a. s., Strojírenská, č.p. 675, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Nikola Filipová, +420 607 015 667.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 800 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Obsluha závěsové linky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň pracovní pozice:, - Věšení závěsů se zbožím na katodovou tyč., - Provádí vizuální kontrolu kvality pokoveného zboží, kontrola kvality zboží na vstupu a výstupu linky., - Přendává závěsy se zbožím z katodové tyče na manipulační vozík., , Co od Vás očekáváme:, - Vyučení ve strojírenském oboru výhodou., - Praxe ve výrobní společnosti výhodou., - Důslednost, pracovitost a manuální zručnost., - Nástup možný ihned., , Co Vám nabízíme:, - Profesionální zázemí, zodpovědnou a perspektivní práci v dynamické české firmě., - Možnost odborného vzdělávání, profesního růstu a seberealizace., - Odpovídající finanční ohodnocení podle kvality a výsledků odvedené práce. , - Odborné a pečlivé zaškolení během zkušební doby., - 5 týdnů dovolené a další finanční i nefinanční benefity.. Pracoviště: Tokoz, a.s., Santiniho, č.p. 20, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: , .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Záložník Velkého Meziříčí Petr Dolejš otevřel skóre utkání proti Frýdku-Místku brankou z penalty.

Smejkal: Měli jsme zvítězit

Rak signální.
2

Samozvaní zachránci raků v nouzi mohou napáchat více škody než užitku

Vandal rozbil zadní sklo zaparkovaného auta dlažební kostkou

Žďár nad Sázavou – Poškození zaparkovaného automobilu Volkswagen Passat, ke kterému došlo ve středu kolem půl druhé v noci ve žďárské Okružní ulici, prověřují tamní policisté.

Oba nováčci na úvod bodovali

Žďársko – O jeden klub více než loni, tedy jedenáct, jich bude v nižších krajských fotbalových soutěžích na Vysočině působit ze žďárského okresu. Právě jim bude i v této sezoně vyhrazena v týdeníku Vysočina pravidelná rubrika.

Tropická vedra zvířata zatím příliš netrápí

Vysočina – Vysoké teploty nejsou příjemné mnohým domácím zvířatům. Z psích plemen jsou to hlavně buldoci či boxeři. „Majitelům psů doporučuji nevenčit přes den, stačí s nimi zajít na procházku ráno a večer,” prozradila jihlavská veterinářka Marcela Cecchinato. Domácí mazlíčci by měli mít neustálý přísun tekutin a být ve vyvětraných místnostech.

Polná rozstřílela Humpolec, Velké Meziříčí nezvládlo penalty

Vysočina – Dalšími zápasy pokračovalo první kolo MOL Cupu. K již postoupivší Jihlavě se přidal Slavoj Polná, který sestřelil Humpolec. Naopak Velké Meziřící, které v Tasovicích dohrávalo v devíti, již pohárovou pouť ukončilo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT