Podle odhadu tajemníka Ústředního bramborářského svazu České republiky Josefa Králíčka zbývá na tradičně bramborářské Vysočině v brázdách ještě více než polovina hlíz. Výnos je dobrý, farmáři ale prodávají brambory za nízké ceny. Přispěl k tomu vyšší dovoz koncem jara

Do Česka plynuly levné brambory z loňské sklizně hlavně z Francie, které nemohli tamní pěstitelé prodat v Rusku. „Teď dovozy nejsou na pořadu dne, dovozce by na tom obchodu nevydělal," řekl Králíček. Čeští pěstitelé prodávají kilogram volně ložených brambor na balicí linky za dvě až dvě koruny padesát, proti stejnému období vloni to je poloviční částka. Podle Králíčka by se měly lépe prodávat uskladněné brambory zkraje příštího roku.

Tak, jako u jiných zemědělských plodin, také u brambor by se mohlo špatné počasí podepsat i na jejich kvalitě. „Jestliže bude deštivé počasí i nadále pokračovat, mohlo by to samozřejmě mít na bramborovou úrodu určitý dopad," upozornil tajemník bramborářského svazu Králíček.

Největší hrozbou jsou za těchto okolností plísně, které by mohly brambory napadnout, a tím by následně došlo ke ztrátám. Podle zemědělců jsou však tato varování v současné situaci prozatím zbytečná a předčasná.

„V tuto chvíli je to dobré, počasí na brambory zatím nemá velký vliv. Sem tam sice narazíme na shnilou bramboru, ale jinak jsme sklidili brambory v poměrně dobrém stavu," uvedl soukromý zemědělec Josef Tulis z Branišova. Podle něj si není třeba dělat těžkou hlavu ani s posunem sklizně. „Se sklizní jsme asi v polovině, zpoždění se více projevilo až teď, když začalo pršet. Potřebovali bychom ještě asi čtyři slunečné dny," dodal Tulis.

Na Vysočině letos brambory rostly na 8540 hektarech polí, což představuje přes třetinu bramborových polí v zemi. Hlavní sklizeň na Vysočině začala tento měsíc. Jejím protahováním se zvyšuje riziko ranních mrazíků, které mohou produkci poškodit. „Každý se teď snaží dostat brambory co nejrychleji z pole do skladů," uvedl Králíček. Loňská sklizeň brambor v Česku byla nejnižší za desítky let, průměrný hektarový výnos činil jen 23 tun. Podle odhadu Českého statistického úřadu k 15. srpnu by tento rok mohli farmáři sklidit z hektaru kolem 27 tun. Někde vozí z polí i 30 tun. „V porovnání s pětiletým průměrem je výnos lepší, ale není nijak rekordní," podotkl Králíček. Kvůli dlouhodobému snižování rozlohy bramborových polí není Česko soběstačné v produkci brambor už několik let, což bude platit i po této sklizni.

V České republice letos brambory zabíraly 23 992 hektarů polí. V rámci Společné zemědělské politiky platné do roku 2020 byly brambory, stejně jako ovoce a zelenina, zařazeny mezi takzvané citlivé komodity.

Na podporu pěstování konzumních brambor je pro rok 2015 vyčleněno 50 milionů korun. Je to nová podpora, dosud mohli dotaci čerpat jen pěstitelé škrobárenských brambor. Bramborářský svaz si od této podpory slibuje to, že pěstování brambor na jídlo nebude dál klesat.