Komplikace s objednávkami zaznamenali i distributoři z Třebíčska. Firma Propal Josefa Pospíšila z Jemnice ohlásila, že dodávky z dolu Bílina jsou oproti těm od soukromých těžařů z Mostu opožděné.

Obdobně jsou na tom už několik týdnů Třebíčské uhelné sklady. Ve svých halách v Krahulově a Popovicích u Jaroměřic nad Rokytnou mají bílinského uhlí nedostatek. „Týká se to kostky i ořechu typu 2. Management státních dolů má totiž stále blíž k tomu socialistickému stylu vedení než modernímu. Potřeby obyvatelstva je vůbec nezajímají, jsou to pro ně přece jen čtyři procenta jejich celkové produkce," rozhořčil se jednatel Třebíčských uhelných skladů Vratislav Pipal.

Jeho smluvní dopravci čekají u Severočeských dolů údajně i několik dní na nakládku. „Ne každému se to vyplatí a dočká se. My už čekáme na uhlí z Bíliny měsíc," upozornil Vratislav Pipal.

Státní doly však vinu za opožděné dodávky odmítají. „Poptávka po tříděném uhlí v těchto dnech násobně převyšuje kapacitu výroby v Úpravně uhlí Ledvice a také kapacitu nakládky, železniční i kamionové přepravy. Naši distributoři se dostatečně nepředzásobili," mínil Lukáš Kopecký ze Severočeských dolů.

Řada prodejců uhlí však takovému vysvětlení nerozumí. Objednávali prý ve stejných termínech jako v minulosti, větší komplikace v dodávkách však nastaly až letos. „Potom je zvláštní, že ze soukromých dolů máme uhlí dost, ale ze státních ne," připomněl Vratislav Pipal.

Zákazníkům tak nyní musí nabízet alternativu, i když největší jejich poptávka směřuje právě na kostku a ořech 2 z Bíliny. „Máme kostku z Mostu. Je levnější, má větší výhřevnost, ale někteří si na ni stěžují, protože oproti Bílině víc zakuřuje a zanáší komínové vedení," popsal jednatel Třebíčských uhelných skladů.

S nedostatkem paliva ze státních dolů souvisí podle něj i větší odbyt briket dovážených z Německa. „Bereme je poměrně krátkou dobu, ale lidé si je oblíbili. Jsou sice dražší než kostka, ale oproti uhlí se jich spotřebuje jen 70 procent, není z nich skoro žádný odpad a dá se s nimi topit v kotlech i krbech," líčil Pipal.