Ty se běžně umisťují na chodníky, parkoviště nebo kolem budov. Ocenění si přibyslavská firma převezme 30. června v německém Essenu.

„Odvodňovací rošt vznikl přímo v přibyslavském výz-kumném a vývojovém centru firmy a navrhli ho čeští designéři," uvedl generální ředitel ACO Industries Jan Císek. Podotkl, že čeští vývojáři prokazují mimořádnou vynalézavost a schopnost konkurovat v nejtvrdším mezinárodním prostředí. „Tento úspěch posílí stabilitu přibyslavského závodu a věříme, že pomůže vytvořit další pracovní místa díky celosvětové poptávce po unikátním řešení," dodal Císek.

Odvodňovací rošt začala přibyslavská firma vyrábět zhruba před půl rokem, přičemž výrobek se zatím vyváží do zahraničních zemí jako je Švýcarsko nebo Německo.

„Počítáme s tím, že během jednoho roku se objeví i v České republice včetně Havlíčkobrodska," řekl jeden z manažerů přibyslavského vývojového týmu, Jaroslav Říčka. „Porotci soutěže Red Dot Award ocenili především moderní design roštů, který zajišťuje bezpečnost proti skluzu a přitom zlepšuje hydraulické parametry výrobku. Konstrukce roštů je bezpečná i tím, že mezery mezi jednotlivými profily dosahují pouhých osm milimetrů, aby chránily proti zachycení dámských podpatků," popsal rošt Říčka. Ten dodal, že výrobek splňuje normovanou zátěžovou třídu pro pěší zóny, případně pro parkoviště osobních automobilů.

Firma ACO Industries zaměstnává 575 lidí, přičemž její roční obrat je více než jedna miliarda korun.

„Další pobočky naší firmy se nacházejí v Táboře a na Ukrajině. V Přibyslavi se zaměřujeme především na nerezové výrobky, které slouží k odvodňování budov. V budově také sídlí kompetenční centrum, tedy výzkumné a vývojové středisko, které se mimo jiné zabývá výzkumem trhu či marketingem," konstatoval ředitel přibyslavské výroby Pavel Čížek. Podle něho je vítězný rošt krásný výrobek, který je obrovským konkurentem například pro čínskou výrobu.

„Rošt je chráněn dvěma evropskými patenty a vyrábí se buď ze žárově zinkované, nebo nerezové oceli. Od nápadu do zahájení sériové výroby uběhlo osmnáct měsíců," vysvětlil Čížek .

Podle něho by šlo vše zvládnout ještě rychleji, ale bylo nutné zkonstruovat nové jednoúčelové výrobní stroje.

„Výhodou našeho týmu je, že v něm pracují lidé, kteří do společnosti přišli z nejrůznějších oborů průmyslu, takže každý má své unikátní know-how, což nám umožňuje vývoj inovativních řešení," uvedl Čížek.

Red Dot Award je v pořadí třetím mezinárodním oceněním pro toto odvodňovací řešení z Přibyslavi. Již v minulém roce získaly rošty mezinárodní cenu Iconic Design Award udělovanou každoročně výrobkům využívaným v architektuře a urbanismu či letos cenu iF Design Award.

Přibyslavská firma je známá po celém světě. „Ukazuje se, že investice do výzkumu a vývoje v české pobočce německé rodinné firmy se z dlouhodobého hlediska vyplácí úplně všem," uzavřel generální ředitel Císek.