Že připravují stávku, vyhlásili odboráři Znojemské dopravní společnosti Psota v závěru minulého týdne. Stávkovou pohotovost drží už od dubna. Se zaměstnavatelem se na většině bodů kolektivní smlouvy dohodli, ne však na platech.

Stávka by měla proběhnout během září. Podle odborového předáka Libora Weinsteina se do ní zapojí 90 procent zaměstnanců firmy Psota. Počet řidičů v ní se pohybuje kolem 90.

Její čtyři linky jezdí k Jaderné elektrárně Dukovany, kam přepravují zaměstnance. Vedení podniku proto situaci sleduje. „Podle posledních informací z dopravní společnosti však máme zprávy, že se to linek, které k nám zajíždějí, nedotkne. Stávka má omezit hlavně městskou dopravu ve Znojmě, ty delší linky nikoli," řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Odboráři tvrdí opak. „Pokud stávka bude, tak je velká pravděpodobnost, že do elektrárny nepojedeme. Půjde o stávku velkého rozsahu, do které se zapojí velká většina řidičů a s autobusy zkrátka nevyjedou," zdůraznil předák Libor Weinstein.

Elektrárna přesto o objednávce náhradních autobusů pro své zaměstnance neuvažuje. Lidé by si museli hledat jiné spojení sami. „Zatím ale skutečně nemáme signál, že by se stávka dotyčných spojů dotkla," podotkl Jiří Bezděk.

Odboráři požadují navýšení platů pro řidiče. Hodinová mzda by podle nich měla dosáhnout 90 korun, přičemž do pracovní doby se má počítat i čas, kdy je řidič v práci a právě nejede. K tomu mají bezchybní zaměstnanci dostávat 20 procent prémie, celkem tedy 108 korun za hodinu.

Nyní řidiči dostávají 100 korun za hodinu jízdy a dalších 50 za hodinu takzvané čekací doby. Průměrně řidič stráví v práci měsíčně 230 až 280 hodin, hodinová mzda se pohybuje mezi 82 a 85 korunami, což je měsíčně asi 21 tisíc korun.

Ředitel dopravní společnosti Psota Petr Chadim však již dříve řekl, že peníze na zvýšení platů nejsou. Firma totiž dostává peníze od města Znojma a Jihomoravského kraje podle dříve uzavřených smluv. „Jiné peníze nemáme. Natisknout si je nemůžeme," argumentoval Petr Chadim.

Odboráři musejí případnou stávku ohlásit tři dny před jejím začátkem. Do včerejšího odpoledne tak neučinili.