Připravit krávu na výstavu není jen tak. „Nejdůležitější ze všeho je naučit zvíře nechat se vodit a reagovat na pokyny. Dříve či později pochopí, co po něm chcete," okomentoval přípravy ošetřovatel dojnic Luboš Smetana, který měl Máňu a dalších šest krav zastupujících Radešínskou Svratku na starosti.

„Kráva běžně bývá na volno, proto je třeba ji nejdříve naučit na ohlávku a držet hlavu nahoře," vysvětlil ošetřovatel.

Ačkoli se u krav hodnotí i užitnost, tedy především laktace, významným kritériem je vzhled zvířete. Kromě fyzické kondice a osvalení, které je u vystavovaných červených strak velmi důležité, kladou ošetřovatelé důraz i na „kosmetickou" úpravu.

„Zhruba deset dní před výstavou jsme krávy celé ostříhali, těsně před soutěží jim potom dohladka vyholili vemena," popsal Smetana.

Máňa i její kolegyně se musely nechat také pořádně vymydlit a umýt šamponem. Řada přišla i na ocas, který je nutno rozčesat a vybělit, aby zvíře oslnilo porotu co nejvíce.

Sedm krav připravovala v Radešínské Svratce zhruba pětice lidí. „Těsně před výstavou se však musel zapojit každý, kdo měl ruce a nohy," usmál se Luboš Smetana.

Přípravy se chovatelům vyplatily, ve své skupině Máňa získala druhé místo. A to i díky svému vodiči. Tím byl teprve dvanáctiletý Smetanův syn Vojta. Role vodiče je důležitá, zvíře musí udržet v klidu a směrovat ho tam, kam je potřeba. „Mám za sebou už několik výstav," pochlubil se chlapec.

Kromě Máni se před zraky diváků i poroty prošlo na šestaosmdesát dojnic celkem od devětadvaceti vystavovatelů. Vítězství ale přesto zůstalo domácím, porotu nejvíce zaujala Berta, která stejně jako Máňa patří do chovu Progagro Radešínská Svratka.

A kdo s výsledky nebyl spokojený, mohl mezi dojnicemi hlasovat o svoji miss sympatie.