Od začátku programu ČSOB rozdělila po celé republice už více než 38 milionů korun. V každém z 15 regionů (Praha je rozdělena na dvě části) soutěží čtyři žadatelé. Tři vybrala odborná porota, čtvrtému udělila tzv. divokou kartu veřejnost. Nyní se všichni finalisté, které postupně představujeme na stránkách Deníku, snaží získat co nejvíce finančních prostředků od veřejnosti. Vybraná suma totiž určí i výši příspěvku od banky.

„Do finále se opět probojovala řada zajímavých a lokálně prospěšných projektů. Jsem rád, že díky programu ČSOB pomáhá regionům můžeme opět zaktivizovat drobné dárce a svým dílem přispět k rozvoji filantropie v Česku,” říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.

Zraněné sovy budou v bezpečných voliérách
Zraněné sovy budou v bezpečných voliérách

Psí pomocníci

Letos na jaře získaly největší podporu projekty Záchrana kostela v Nových Domcích u Rozvadova, FELITI – pomáháme udržet rovnováhu v přírodě, Na čerstvém vzduchu pod střechou a Šťastný vodicí pes.

I podzimní kolo ale nabízí řadu kvalitních prospěšných projektů. Celkem se jich přihlásilo 260. V lokalitě kraj Vysočina se o finanční příspěvek uchází tyto projekty: Pomáhejte s námi přírodě, Canisterapie - pohlazení nemocné duše, Bez zvedáku nemůžeme do vany! a EZOP: nízkoprahové zařízení pro děti a mládež.

Druhým je Canisterapeutické sdružení Kamarád s projektem Canisterapie – pohlazení nemocné duše. Canisterapie je žádanou a vhodnou podpůrnou terapií pro zlepšení psychosociálního zdraví klientů s různými typy postižení. V přítomnosti psa u nich nastává uklidňující efekt, rozjasněná nálada a zvýšená motivace. Pozitivní přínos má i tam, kde hrozí pocit osamění a nejistoty.

„Chceme především udržet stávající chráněná pracovní místa a zachovat canisterapii, kterou jako jediní pravidelně poskytujeme v kraji Vysočina a v Pardubickém kraji,” říká Martina Kohoutová ze sdružení. To chce finance využít na mzdy zdravotně postižených zaměstnanců, na veterinární ošetření a povinná pojištění automobilů.

Veřejnost rozhodne

- V každém kraji se ve finále utkávají 4 projekty.
- Veřejnost může finančně přispívat od 9. prosince 2019 do 6. ledna 2020 na webových stránkách csobpomaharegionum.cz.
- Každý region získá navíc od ČSOB 150 000 Kč.
- Výše příspěvku se odvíjí od úspěchu projektu u veřejnosti (50 000 Kč za první místo, 40 000 Kč za druhé místo, 30 000 Kč za třetí místo a 25 000 Kč za čtvrté místo).
- Minimální příspěvek veřejnosti nezbytný pro získání finanční podpory ČSOB je 5 000 Kč.
- 14. ledna 2020 budou známy konečné výsledky