První brněnská strojírna, která je výrobcem turbínových vysokootáčkových strojů pro letectví, energetiku a dopravní průmysl, je největším zaměstnavatelem na Bítešsku. Denně se v jejích provozech vystřídá více než sedm set zaměstnanců. Patří ale také k firmám, kterých se znatelně dotkl zákaz exportu uvalený Evropskou unií na Rusko.

„Bohužel letošní rok není ekonomicky tak rekordní, jako tomu bylo vloni, sankce nás dost zasáhly. Máme nižší zakázky zhruba o sto padesát milionů korun. Snažíme se hledat nové trhy, ale nelze tak rychle ruské zakázky nahradit, nějaký čas to ještě potrvá," řekl Milan Macholán.

Zpět na ruský trh se firma zřejmě hned tak nevrátí. „Já osobně v tuto chvíli nevidím shodu v Evropě k nějakému rychlému ukončení sankcí proti Ruské federaci, protože k tomu, aby byly ukončeny, je zapotřebí také vstřícný krok z ruské strany, a ten zatím vidět není," vyjádřil se Jan Hamáček.

První brněnská strojírna nemůže od vlády očekávat ani výjimku ze sankcí. „Výjimky jsou velmi obtížné, je možné jednat s Ministerstvem průmyslu a obchodu a dalšími relevantními orgány o konkrétních výrobcích a o tom, zda se na ně sankce vztahují, či ne. Nicméně není možné dělat plošné výjimky," vysvětlil předseda Poslanecké sněmovny.

Přestože bítešská firma přišla o značné množství zakázek a na nové trhy proniká jen zvolna, zaměstnanci se o svá místa zatím obávat nemusí. „V nejbližší době určitě žádné větší propouštění neplánujeme. Pokud by mělo k nějakému dojít, týkalo by se to jen několika málo zaměstnanců a bylo by to spíše v souvislosti se zkvalitňováním personálu," sdělil Milan Macholán.