VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro Jaroslava Svobodu je sklo životním údělem

Karlov – Sklářský výtvarník Jaroslav Svoboda založil v roce 1990 v Karlově u Velkého Dářka sklářskou huť. Dodnes vyrábí umělecké a dekorační sklo, ve vzorkovně má na dva tisíce vzorů barevného hutnického skla. Jakýkoliv vzestup i pád českého ručně vyráběného skla od poloviny devadesátých let minulého století se týkal i karlovské hutě, respektive Jaroslava Svobody, protože sklo je jeho údělem.

22.11.2015
SDÍLEJ:

Sklářský výtvarník Jaroslav Svoboda.Foto: Deník/Jiří Marek

„Já jsem pořád optimista. Už tu práci dělám tak strašně dlouho, a kdybych tím optimistou nebyl, tak bych musel sklárnu dávno zavřít," řekl k budoucnosti sklářství v Česku sedmasedmdesátiletý podnikatel. „Každé ráno, když se sejdeme u pece a začneme práci, jsem znovu a znovu fascinován tím vším koloritem, žhavým sklem a možnostmi k tvorbě, které skýtá, tak pokračuji dál. Mám důvod ráno vstát z postele," dodal s úsměvem Jaroslav Svoboda.

Médii v posledních měsících probleskují informace, že se situace v českém sklářství lepší. „Já bych to trošičku upřesnil. Ona se lepší hlavně v průmyslové výrobě. Tam, kde mají sklárny automatickou výrobu a kde v podstatě lidská ruka sáhne na výrobek až teprve, když se dává do kartonu a je připraven k exportu," vysvětlil Svoboda s tím, že se to týká hlavně nápojového skla. „V tomto segmentu jsou některé sklárny vytížené až na rok dopředu. A potom je to hlavně osvětlovací technika, kde Česko proniklo hlavně na asijské trhy. V některých případech musím říci, že se jedná o umělecká díla, obzvláště z Preciosy. Tam dělají osvětlovací tělesa šest, devět metrů dlouhá. Doslova koberce zavěšené na stropě," podotkl sklářský výtvarník z Karlova na Žďársku.

Ruční výroba skla ale podle Jaroslava Svobody stále zápasí doslova o přežití. „Je podstatně náročnější, a to po všech stránkách – materiálově, energeticky a hlavně je v ní více lidské práce. Také proto jsou výrobky z rukodělných skláren v jiné cenové poloze a hůře hledají zákazníka," řekl sklář. „Když budu upřímný, tak jsme se od roku 2001, to znamená od toho útoku na dvojčata v New Yorku, postupně zmenšovali, až jsme se teď dostali na výchozí pozici, kdy jsme v roce 1990 začínali. V současné době nás pracuje ve sklárně pět," uvedl majitel karlovské sklářské hutě s tím, že není problém zboží vyrobit, ale prodat ho.

Sklářské řemeslo

Jaroslav Svoboda musel v posledních letech jít cestou minimalizování nákladů. „Postavili jsme si docela malou a úspornou pícku, protože energie je velmi významným vstupem do našeho podnikání. V době, kdy nás bylo ve sklárně sto dvacet šest na konci devadesátých let, kdy jsme pracovali na velké peci a stálo tam šestnáct sklářů, tak jsme za energii platili dvě stě šedesát až dvě stě osmdesát tisíc korun měsíčně. Potom jsme si postavili trochu menší pec, bylo nás u ní méně, to jsme platili zhruba sto dvacet tisíc. Teď je to kolem čtyřiceti tisíc korun," řekl Svoboda.

Výrobní záběr sklárny AGS Svoboda je široký. „Toto je naše výhoda. Když přijde zákazník do naší vzorkovny a vidí tam okolo dvou tisíc výrobků, tak si řekne, že je to jak se lidově říká od Šumavy k Tatrám. Ale je to o tom, že se snažíme vyhovět každému přání," podotkl sklářský výtvarník. V devadesátých letech vyvážela sklárna do osmnácti destinací. Teď velká odbytiště počítají v Karlově na prstech jedné ruky. „Je to hlavně Holandsko, Belgie, Spojené arabské emiráty. Jinak je to spíše o tom, že posílám jeden, dva kousky skla sběratelům," uvedl majitel hutě.

Jaroslav Svoboda má ale přesto obavy z toho, že přijdou zakázky a sklářskou práci už nebude mít kdo dělat. Nebudou skláři, nebudou brusiči. „Situace je taková, a obzvlášť tady u nás na Vysočině, že neseženete skláře. Lidé, kteří od řemesla odešli a nastoupili do strojírenských firem, tak už je teď beznadějné přemlouvat, aby se ke sklu vrátili, nebo jen přišli na brigádu. Ti lidé si zvykli na úplně jiný systém pracovního života a řeknu to naprosto otevřeně, na snadněji vydělané peníze," nechal se slyšet Svoboda s tím, že jak se začaly zavírat sklárny, jak lidé začali o skle pochybovat, o nutnosti, existenci sklářského průmyslu, tak přestali rodiče dávat děti na sklářské řemeslo. „ Když přijdou lepší časy pro ručně dělané sklo, tak už u nás nebudou lidi, kteří by tuto práci mohli dělat," dodal vyhlášený výtvarník z Karlova. „Sklářské řemeslo je komplikovanější v tom, že k peci nelze vzít člověka z ulice. To je tak náročná práce, že po třech letech v učení se musí sklář další alespoň dva, tři roky zapracovávat. Časem už nebudou ani mistři svého oboru, kteří by nový dorost vychovali," řekl Svoboda.

S rušením skláren přišla na řadu i učiliště. „Pokud vím, tak teď je jen ve Světlé nad Sázavou a Novém Boru. Ještě jsou střední školy sklářské v Novém Boru nebo Kamenickém Šenově, Železném Brodě, ale před rokem, přestože tam mají ve škole postavenou krásnou elektrickou pícku, nádherné školní prostředí, tak neměli ani jednoho kluka, který by se učil sklářem," poznamenal Jaroslav Svoboda. Barevné ručně tvarované sklo dělá v současné době jen pár skláren v Česku. „Jedna je dole u Berouna. Shodou okolností mi teď volal její majitel, jestli nemám skláře, jestli bych mu ho nepůjčil," pousmál se majitel karlovské sklářské hutě.

Lisovačka z Číny

Do Karlova se stále jezdí dívat na práci sklářů exkurze. „Lidé pak říkají, že jsou nadšení z toho, co viděli. A říkají nám: vydržte, vydržte," poznamenal Svoboda. V karlovské sklárně návštěvníkům umožňují vyfouknout si skleněný balón. Doslova si sáhnouti na sklo.

Útlum ručně dělaného skla je podle Svobody znát všude ve světě. Je to znát hlavně u nás v Evropě, ale třeba i v Americe. Už i tam se některé vyhlášené galerie se sklem orientují na méně finančně náročné artikly. Rád bych věřil, že je to přechodné, ale lidem se otevřely jiné, nové obzory. Nastal zlom v tom, co si postavit do bytu," prohlásil výtvarník a vysvětlil to na jedné příhodě z velkého obchodního domu. „U palet se skleničkami bylo napsáno: ruční práce. Přitom to byla lisovačka z Číny. Velká mystifikace lidí, devalvace lidské ruční práce. A v tom to je, vnímání estetiky ničí rychloobrátkové rádoby umění. Lidé jsou dnes dezorientováni, nemají měřítko, co je výtvarná hodnota a co není," povzdechl si Jaroslav Svoboda.

Autor: Jiří Marek

22.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 130 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - odborná zdravotní péče poskytovaná v domácím prostředí pacientů , na základě doporučení ošetřujícího lékaře včetně vedení dokumentace, Místo výkonu práce: Velké Meziříčí a okolí , Nástup: dle domluvy, Nabízíme:, - pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti , (v rozsahu dle domluvy), - smysluplnou a zajímavou práci, , - prostor pro seberealizaci,, - odborné vzdělávání a supervizi,, - zaměstnanecké benefity,, - zázemí stabilní organizace., , Požadujeme:, - odbornou způsobilost v souladu se zákonem č. 96/2004 Sb.,, - předpoklady pro práci s lidmi, dobré komunikační dovednosti,, - zodpovědnost, samostatnost,, - řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič/ka,, - znalost práce na PC,, - trestní bezúhonnost., , Pracovní pozice je vhodná i pro rodiče na mateřské či rodičovské dovolené, , studenty VŠ nebo aktivní zdravotníky ve starobním důchodu., V případě zájmu o uvedenou pozici zasílejte profesní životopis a motivační dopis na, adresu Charitní ošetřovatelská služba, Studentská 4, 591 01 Žďár nad Sázavou nebo, na email barbora.hadrous@zdar.charita.cz , , Bližší informace: Barbora Hadrous, vrchní sestra Charitní ošetřovatelské služby,, mob.: 777 755 435, e-mail: barbora.hadrous@zdar.charita.cz. Pracoviště: Diecézní charita brno - oblastní charita zr - charitní ošetřovatelská služba - pobočka velké meziříčí a okolí, Poříčí, č.p. 1256, 594 01 Velké Meziříčí. Informace: Barbora Hadrous, +420 777 755 435.

Výroba - Výroba Seřizovači 24 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) SEŘIZOVAČ CNC. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní náplň práce: , • seřizování a obsluha CNC stroje, • výroba implantátů a komponentů, • samokontrola jakosti, • spolupráce s technologem, , Od úspěšného kandidáta očekáváme: , • znalosti na úrovni ÚSO technického směru, • praxe seřizování nebo programování CNC – vhodné i pro absolventy mechanik seřizovač, • orientace v technické dokumentaci a používání měřidel, • aktivní přístup a dobrou pracovní morálku, • smysl pro odpovědnost, • práce na 3 směny , , Nabízíme? , › Zaučení v oboru výroby zdravotnických prostředků, › Zajímavá a pestrá práce, › Možnost využití firemního vzdělávání, › Zázemí prosperující české výrobní firmy, › Možnost osobního růstu , , Pokud Vás naše nabídka oslovila, zašlete svůj životopis na pers@medin.cz, popř. nás kontaktujte na tel. č. 566 684 355. , www.medin.cz. Pracoviště: Medin, a.s. - pracoviště nové město na moravě, Vlachovická, č.p. 619, 592 31 Nové Město na Moravě. Informace: , .

Výroba - Výroba Seřizovači 18 500 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních fréz karuselář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ 5.9.2018 v 9,00 hod. ve velké zasedací místnoti ÚP ČR , KoP Žďár nad Sázavou, 4. patro, Požadavky: vyučen, 3 směnný provoz, Popis práce: obsluha jednotlivých typů karuselů ve strojírenských provozech firmy, týden dovolené navíc, závodní stravování, penzijní přípojištění. Pracoviště: Žďas, a. s., Strojírenská, č.p. 675, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Nikola Filipová, +420 607 015 667.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 800 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Obsluha závěsové linky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň pracovní pozice:, - Věšení závěsů se zbožím na katodovou tyč., - Provádí vizuální kontrolu kvality pokoveného zboží, kontrola kvality zboží na vstupu a výstupu linky., - Přendává závěsy se zbožím z katodové tyče na manipulační vozík., , Co od Vás očekáváme:, - Vyučení ve strojírenském oboru výhodou., - Praxe ve výrobní společnosti výhodou., - Důslednost, pracovitost a manuální zručnost., - Nástup možný ihned., , Co Vám nabízíme:, - Profesionální zázemí, zodpovědnou a perspektivní práci v dynamické české firmě., - Možnost odborného vzdělávání, profesního růstu a seberealizace., - Odpovídající finanční ohodnocení podle kvality a výsledků odvedené práce. , - Odborné a pečlivé zaškolení během zkušební doby., - 5 týdnů dovolené a další finanční i nefinanční benefity.. Pracoviště: Tokoz, a.s., Santiniho, č.p. 20, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: , .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Záložník Velkého Meziříčí Petr Dolejš otevřel skóre utkání proti Frýdku-Místku brankou z penalty.

Smejkal: Měli jsme zvítězit

Rak signální.
2

Samozvaní zachránci raků v nouzi mohou napáchat více škody než užitku

Vandal rozbil zadní sklo zaparkovaného auta dlažební kostkou

Žďár nad Sázavou – Poškození zaparkovaného automobilu Volkswagen Passat, ke kterému došlo ve středu kolem půl druhé v noci ve žďárské Okružní ulici, prověřují tamní policisté.

Oba nováčci na úvod bodovali

Žďársko – O jeden klub více než loni, tedy jedenáct, jich bude v nižších krajských fotbalových soutěžích na Vysočině působit ze žďárského okresu. Právě jim bude i v této sezoně vyhrazena v týdeníku Vysočina pravidelná rubrika.

Tropická vedra zvířata zatím příliš netrápí

Vysočina – Vysoké teploty nejsou příjemné mnohým domácím zvířatům. Z psích plemen jsou to hlavně buldoci či boxeři. „Majitelům psů doporučuji nevenčit přes den, stačí s nimi zajít na procházku ráno a večer,” prozradila jihlavská veterinářka Marcela Cecchinato. Domácí mazlíčci by měli mít neustálý přísun tekutin a být ve vyvětraných místnostech.

Polná rozstřílela Humpolec, Velké Meziříčí nezvládlo penalty

Vysočina – Dalšími zápasy pokračovalo první kolo MOL Cupu. K již postoupivší Jihlavě se přidal Slavoj Polná, který sestřelil Humpolec. Naopak Velké Meziřící, které v Tasovicích dohrávalo v devíti, již pohárovou pouť ukončilo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT