Zatím je jen ve zkušebním provozu, oficiální provoz začíná příští týden. „Důvod, proč jsme k tomuto projektu přistoupili, je snaha, stejně jako při otevření naší prodejny, dostat se s čerstvými potravinami z naší produkce přímo k zákazníkům, než je prodávat například prostřednictvím supermarketů,“ říká Milan Stránský z vedení Zemědělské akciové společnosti Krucemburk.

Dobrý příklad pro další producenty

Mléčné automaty považuje za vhodnou cestu budoucnosti pro producenty kravského mléka i prezident České agrární komory Jan Veleba.
„Mléčné automaty už fungují s úspěchem například na Slovensku. Prodávat mléko prostřednictvím automatů na farmách nebo v obchodech přímo zákazníkům považuji za možnost, jak chovatelé skotu mohou zamezit snižování jeho stavu a zároveň zajistit prodej mléka svými silami za ceny pro ně přijatelné. Nikoliv prostřednictvím mlékáren a obchodních řetězců,“ konstatuje Veleba.

Převaření je nutné

Automat dodala specializovaná gastro firma, která ho krucemburským zemědělcům pronajala. V nejbližší době si ho od této firmy zemědělská společnost odkoupí a bude jeho vlastníkem.

„Automat pojme jednorázově 200 litrů čerstvého kravského mléka, které do prodejny dovážíme ve speciálních k tomu určených vacích, které udrží mléko v potřebné kvalitě. Kravské mléko je ale třeba před konzumací převařit,“ zdůrazňuje Stránský.

Mléko si přímo v prodejně konzument po vhození mincí a stisknutí tlačítka načepuje sám do vlastní nádoby, v ceně 13 korun za litr.
Zemědělská akciová společnost Krucemburk vyprodukuje denně zhruba 14 tisíc litrů kravského mléka, které dodává především do přibyslavské mlékárny Pribina.

Na novinku, mléčný automat, si zatím obyvatelé Ždírce postupně zvykají. „Prosím vás, jak to funguje,“ vyptával se v době návštěvy Deníku v prodejně jeden ze zákazníků. Podle prodavaček v obchodě si zatím pro čerstvé mléko přišlo od čtvrtka několik desítek konzumentů.