Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přemnožený kůrovec snižuje cenu dřeva

Jihlava - Extrémně suchý loňský rok má neblahý vliv na dřevo. Majitelé nyní musejí kácet ve velkém.

28.2.2016
SDÍLEJ:

Kůrovcová kalamita způsobuje přetlak na trhu dříví.Na snímku je dřevo vytěžené v jihlavských městských lesích u Stonařova.Foto: Luboš Pavlíček/ČTK

Loni se v lesích a parcích přemnožil kůrovec. Nahrálo mu horké počasí bez deště. Negativní dopady řeší i v jihlavském lesoparku Velký Heulos v centru krajského města. Tam musí být odstraněna bezmála stovka stromů. Tento krok by měl zamezit dalšímu šíření kůrovce. Aktuálně je v lesoparku určeno k pokácení 98 exemplářů smrku ztepilého, kácet se bude v průběhu března.

„V souvislosti s plánovaným kácením bude nutné dočasně vyblokovat některá parkovací stání, případně omezit provoz na komunikaci podél Velkého Heulosu na sídlišti Na Kopci," informovala o nezbytných omezeních během odstraňování napadených stromů Martina Gregorová z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu. Další nálet brouka lze předpokládat v dubnu až v květnu.

Za pokácené stromy budou vysazeny náhradní stromy nejpozději do konce listopadu příštího roku. V lesoparku místo pokácených smrků poroste směs dřevin.

Problémy s kůrovcem kvůli teplému počasí potvrdil také Václav Kodet, jednatel společnosti Správa městských lesů Jihlava (SML). „V loňském roce jsme vytěžili největší množství kůrovcového dřeva. Šlo o šest tisíc kubických metrů dřeva. Rozhodující ovšem bude letošní rok, protože pokud bude stejné počasí jako loni, tak budou následky ještě horší," podotkl Kodet.

Cena kůrovcového dřeva totiž zdaleka nedosahuje takové výše jako zdravé dřevo. „Tratíme zhruba pět set korun na každém kubíku dřeva," podotkl Kodet. Za šest tisíc kubíků zdravého dřeva by tedy správa dostala o tři miliony více.

V lesích, které SML spravují, je situace nejhorší v lesních úsecích okolo Zborné a v oblasti zvané Bradlo na Hosově.

Zásoby raději kropí

To, že lesníci dostávají za kůrovcové dřevo asi o čtvrtinu nižší cenu, potvrdilo také Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) na zasedání komory sdružení v Jihlavě v tomto týdnu.

„Předpokládáme, že ta kritická situace může nastat až ve druhém čtvrtletí. Záleží na tom, jak celkově proběhne zima, a hlavně jestli bude suché jaro," uvedl Kučera. Poptávka po kvalitní smrkové kulatině podle něj je pořád, cena za metr krychlový se u ní pohybuje kolem dvou tisíc až 2 300 korun, podle jakosti. „S kůrovcovým dřevem začíná být velký problém," doplnil. U pil už vznikají skládky, které se kropí, aby se dřevo dál nekazilo. Možnosti pomoci kvůli hrozbě kůrovcové kalamity zvažuje Ministerstvo zemědělství.

Dotace by mohly plynout na provoz těchto mokrých skládek při přetlaku dřeva na trhu. „My připravujeme ve spolupráci s vlastníky (lesů), s firmami, které pracují v lese, a se zpracovateli jakýsi nový dotační titul," uvedl náměstek ministra Patrik Mlynář.

Stav lesů se podle Kučery v regionech liší. V některých lokalitách, třeba na severní Moravě, se těží jen kůrovcové dřevo a jeho objem tam už převyšuje celkový roční plán těžby. Naopak třeba v lesích na Vysočině se podle lesníků zatím kácení poškozených stromů drží v únosné míře. „My hlavně doufáme a modlíme se, aby to sucho nebylo i v letošním roce," poznamenal Vladimír Šístek, vedoucí lesní správy společnosti Kolowratovy lesy. Podnik má 6 800 hektarů lesů, větší část kolem Rozvadova na Tachovsku, zbývající u Týnce na Klatovsku. „Na Klatovsku máme škody docela značné, co se týká sucha a následně kůrovcové kalamity. Na Rozvadovsku to není tak markantní," uvedl Vladimír Šístek.

V posledních letech měli zpracovatelé o kulatinu v Česku velký zájem a dobře za ni platili. Minulý rok podle Kučery ještě pro lesní podniky v součtu dopadl celkem dobře. „Zatím je ta situace ještě ekonomicky udržitelná, ale očekáváme postupné zhoršování," dodal Kučera.

Autor: Jana Kodysová, ČTK

28.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

K vyhlášení referenda dala podnět občanská iniciativa Za Náměstí VM.
6

V Meziříčí budou lidé v referendu rozhodovat o osudu Náměstí

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Žďár nad Sázavou - Zajímavý zážitek slibuje hudebním fanouškům dvojkoncert ve žďárském Domě kultury. Vychutnají si tam vzácné setkání - bratrů Ebenových a Roberta Křesťana s Druhou trávou. Koncert se koná ve středu 25. října, začíná v 19 hodin.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Žďársko – Policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě prověřují případ vloupání do obecního úřadu v malé obci na Žďársku.

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení