František Lhota ze Žďáru nad Sázavou na sedadle spolujezdce v autech i na motorkách tráví denně několik hodin. „Jezdíme každý den od sedmi do půl deváté, ale střídáme se s kolegy, takže já strávím na jízdách tak osm až deset hodin denně,“ prozrazuje František Lhota.

Jeho firma rozhodně nemá problémy s nízkým počtem uchazečů o řidičský průkaz. „Už od ledna zaznamenáváme velký nárůst přihlášených lidí a o prázdninách přibyli další. Nevím, čím to je, možná kvůli zimě nebo že se bojí zdražení,“ míní Lhota.

Více přihlášek se kupí i Františku Černému. „Prázdninové kurzy jsou vždycky silnější,“ tvrdí majitel autoškoly.

O umění řídit automobil mají u Lhoty zájem více ženy než muži. „U aut máme asi sedmdesát procent žen a třicet procent mužů, u motocyklů je to tak padesát na padesát,“ zmiňuje provozovatel autoškoly.

Za volantem jeho aut nebo na sedadle motorky se střídají hlavně mladí lidé okolo osmnácti let, kteří získáním plnoletosti mohou začít s řízením automobilu. Starších lidí, kteří mají zájem o řidičský průkaz skupiny A nebo B, je méně.

Zájemců o povolení řídit motorku je zhruba stejný počet jako budoucích řidičů aut. Žáci Lhotovy autoškoly zatím žádnou dopravní nehodu nezpůsobili. „Když se něco semele, jsme v tom vždycky nevinně. Třeba když zastavíme na přechodu a někdo do nás zezadu ťukne, to se občas stane,“ nastiňuje Lhota.

--------------

Kategorie řidičských oprávnění

wikipedia.cz

Lucie Pátková