Pracovních příležitostí nabízených zaměstnavateli na Žďársku je podle Michala Horáka, vedoucího referátu trhu práce krajské pobočky Úřadu práce (ÚP) v Jihlavě, pracoviště Žďár nad Sázavou, více, než tomu bylo na začátku jara 2011.

„Meziměsíčně vzrostl počet volných pracovních míst o 45 na 287, přičemž bylo dosaženo stejného stavu jako před rokem. Na zmiňovaném navýšení mají svůj vliv sezonní práce, ovšem kromě tohoto cyklického jevu zaznamenáváme oživení také ve strojírenské výrobě,“ vyjádřil se Michal Horák.

Od dubna do poloviny května tak přibylo z celého okresu v nabídce žďárského kontaktního místa úřadu práce 35 míst v profesích soustružník, frézař, horizontkář, brusič kovů, soustružník CNC strojů a zvýšená poptávka je rovněž po strojírenských inženýrech – nově 5 míst. „Kromě těchto profesí zaměstnavatelé nejčastěji hledají kuchaře, číšníky, zedníky, výjimkou nejsou ani pracovníci ve službách nebo řidiči nákladních automobilů. Velká poptávka je pak zejména po obchodních zástupcích,“ dodal vedoucí referátu trhu práce krajské pobočky ÚP Horák.

V dubnu letošního roku bylo bez práce na Žďársku celkem 5948 lidí, v předešlém měsíci pak byl jejich počet 6663. Míra nezaměstnanosti tedy klesla o jeden procentní bod na 9,4 procenta. V porovnání se stejným obdobím roku 2010 bylo v evidenci úřadu práce o 518 osob více a míra nezaměstnanosti tehdy činila 10,1 procenta.

Další vývoj

„Vzhledem k tomu, že jsem optimista, mám za to, že by se během roku 2011 neměla dostat křivka míry nezaměstnanosti nad hodnoty z průběhu loňského roku. Přestože počet hlášených volných pracovních míst je stále velmi malý a nabídka co do pestrosti je velmi chudá, myslím, žedošlo vesměs ke stabilizaci situace ve středních a velkých zaměstnavatelských subjektech. Navíc prozatím nemáme signály o hromadném propouštění v okrese,“ tvrdí Michal Horák.

-------------

Nezaměstnanost

Počty lidí bez práce v okrese Žďár nad Sázavou:

rok 2011

leden 7035
únor 6925
březen 6663
duben 5948

rok 2010

leden 7074
únor 7227
březen 7115
duben 6466

Od začátku dubna do poloviny května 2011 bylo nahlášeno zaměstnavateli z celého okresu Žďár nad Sázavou na kontaktním pracovišti ÚP Žďár nad Sázavou na 35 míst v profesích soustružník, frézař, horizontkář, brusič kovů, soustružník CNC strojů. Poptávka je také po kuchařích, číšnících, zednících, řidičích nákladních automobilů a obchodních zástupcích.