Zatímco v lednu tamní podniky hledaly 860 lidí, nyní postrádají 1270 zaměstnanců, tedy skoro o polovinu více. Výrobu rozšiřovaly hlavně strojírenské a stavební firmy, nyní stoupla poptávka i po prodavačích. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí z pěti okresů kraje se od ledna snížil počet volných míst jen v okrese Třebíč.

Na Třebíčsku, kde je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost na Vysočině, bylo na konci června 839 volných pracovních míst, zatímco v lednu jich úřad práce evidoval 1080. Podle analytika úřadu Ivana Mužíka je ale důležitá dynamika, s níž jsou místa obsazována, a ta je podle něj slušná. "Nebylo by žádoucí, abychom vykazovali velký počet míst. Žádoucí je, pokud máme uchazeče, je na ta místa umisťovat," uvedl.

Na Třebíčsku nyní hledá práci 5133 lidí, což je zhruba třetina všech nezaměstnaných na Vysočině. Mužík podotkl, že kvůli většímu počtu zájemců o práci se místa obsazují rychleji než jinde, a to i díky rekvalifikacím. "I my už ale máme problémy najít lidi pro určité profese," dodal. Dlouhodobě se v okrese obtížně hledají strojírenské profese, švadleny, řidiči, elektromontéři, kuchaři, zedníci, ale třeba i obchodní zástupci.

V okrese Žďár nad Sázavou přibírá nové pracovníky velký počet firem zaměřených hlavně na technické a strojírenské obory. Od ledna přibývala i místa pro sezonní stavební dělníky. Nyní hledá skoro 50 pracovníků společnost Kaufland pro nový supermarket, který ve Žďáru otevře koncem prázdnin.

V celém kraji se od ledna počet volných pracovních míst zvýšil o 855 pozic na červnových 5223 míst, nezaměstnanost přitom klesala. Na jedno místo nyní připadají zhruba tři uchazeči o práci. Na konci loňského prvního pololetí zaměstnavatelé hledali 3480 lidí, na jedno volné místo tehdy připadalo pět nezaměstnaných. V závěru června 2005 evidovaly úřady práce 2165 volných míst, na každé z nich připadalo devět uchazečů o práci.