Pracující si v kraji v meziročním porovnání přilepšili o 276 korun. Za českou průměrnou mzdou ale stále platy na Vysočině zaostávají, a to o více než tři tisíce korun.

Pro celou řadu lidí na Žďársku je pak i samotný vysočinský průměrný plat pouhým snem. „Vstávám každý všední den před pátou ranní a pak dělám osm hodin u stroje. Někdy ve stoje, někdy sedím. Přes dvacet tisíc hrubého ale rozhodně nevydělávám,“ nechala se slyšet Jana Stejskalová pracující jako dělnice v jednom ze žďárských podniků, jehož jméno ale nechtěla uvádět.

Nejinak je na tom prodavačka Tereza Březková mající na starosti jak příjem zboží do skladové evidence, tak i jeho samotný prodej. Pracuje ve dvousměnném provozu a zaměstnavatel po ní při nástupu požadoval mimo jiné také aktivní znalost jednoho cizího jazyka. „Nástupní plat jsem měla deset tisíc korun hrubého,“ prozrazuje Březková s tím, že současné průměrné pracovní ohodnocení zaměstnanců na Vysočině je podle jejích slov výsměch všem pracujícím lidem. „Jsem ale ráda, že alespoň nějakou práci mám,“ dodává rychle prodavačka.

8 500 korun hrubého měsíčně

Práce v okrese v současné době není pro více jak sedm tisíc lidí. Přitom poptávka po zaměstnancích je malá. „Momentálně evidujem kolem 280 volných míst. Ještě v lednu to byly téměř tři stovky,“ potvrdil vývoj situace na trhu práce ředitel Úřadu práce Žďár nad Sázavou Václav Pavlosek.

A že nabídka platů na Žďársku opravdu opravdu začíná hluboko pod hranicí dvaceti tisíc korun, dokazují i aktuální nabídky volných pracovních pozic úřadů práce. „Úřady práce inzerují volná místa i na internetovém portále http://portal.mpsv.cz. Pokud zadáte do vyhledávání okres Žďár nad Sázavou a mzdu od například 20 tisíc korun, zjistíte, že daným parametrům vyhovuje pouze 30 volných míst z celkového počtu 283,“ konstatoval včera vedoucí odboru trhu práce a zástupce ředitele žďárského úřadu práce Miloš Zauf. Zároveň dodal, že z tohoto stručného šetření je možné odvodit, že drtivá většina nabízených mezd je pod republikovým průměrem.

A tak lidé v okresním městě a okolí pracují jako obchodní zástupci či pojišťovací agenti s měsíčním ohodnocením 8 500 korun hrubého, asistenti administrativy s platem 8 900 nebo kuchaři s „výslužkou“ od 12 tisíc korun. Ke statisticky zjištěnému průměrnému platu se pak přibližují někteří strojírenští technici nebo zprostředkovatelé finančních transakcí, kteří si měsíčně přijdou na 20 tisíc hrubého.

V nabídkách specializovaných webových serverů narazíte pro Žďársko na podobné platové ohodnocení – uklízeče s platem od 8 tisíc korun. Na opačném pólu si stojí finančníkotrolor, jehož mzdové rozpětí se pohybuje od 40 do 80 tisíc korun. Podle uzavřených kolektivních smluv si pracovníci na Vysočině zřejmě nepolepší ani v tomto roce. Ve většině podniků se totiž odbory dohodly s vedením na stagnaci mezd.

--------------

Vybrané pracovní nabídky

v okrese Žďár nad Sázavou
(pozice, plat, zaměstnavatel):

prodavač smíšeného zboží
10.000 Jednota, SD V.Meziříčí

kuchař
12.000 František Musil

řidič nákladního automobilu
13.000 ABK Trans s.r.o.

číšník, servírka
15.000 Miloš Pokorný

odborný sekretář 16.000 TOKOZ

– lékař se specializací
od 18.000
Nemocnice sv. Zdislavy

strojírenský technik 20.000 Hettich ČR

řidič buldozeru, bagru 24.000 VELMEZ s.r.o.

– inženýr konstruktér
od 30.000 SaZ s.r.o.

finanční kontrolor 40.-80.000 ARROW CR
⋌zdroj: www.prace.cz, Úřad práce