„Na udělení licence na provoz PostBusu stále čekáme. Bez ní nemůžeme provozování PostBusu ve formě městské a příměstské dopravy spustit. Tudíž nepředpokládáme, že by start pilotního provozu byl uskutečněn už od října," informovala mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Zároveň dodala, že tím pádem v této chvíli ještě nemůže poskytnout ani informace o trasách, po kterých by měly PostBusy po Třebíčsku jezdit.

Přesto jeden nový údaj mluvčí pošty prozradila. A tím je cena jízdy v rámci pilotního provozu. „Předpokládáme v pilotním provozu jednu korunu na kilometr. Samozřejmě bude také záležet na tom, jaké auto bude na přepravu používáno," dodala Marta Selicharová.

Zastupitelstvo Lipníka souhlasí

Jedna trasa by měla vést přes Lipník, kde se vedení obce vyzkoušení nového projektu nijak nebrání. „My jsme dostali požadavek z třebíčského městského úřadu o souhlas s udělením licence. Projednali jsme to na zastupitelstvu a rozhodli jsme se to schválit," popsal situaci starosta Lipníku Josef Novotný.

Podle jeho slov s projektem obec žádné náklady navíc mít nebude. „Je to všechno čistě na poště. My s tím žádnou práci navíc mít nebudeme. Když bude chtít někdo tuto službu využít, tak ať toho využije. Pokud to bude fungovat, bude to jen dobře," dodal starosta Novotný.

Pomoci však obec může tím, že dá o chystané nové službě službě lidem vědět. „Pomůžeme tím, že budeme zveřejňovat a propagovat. Máme rozhlas a zpravodaj. Touhle formou můžeme pomoci," doplnil Josef Novotný.

Projekt si Česká pošta vyzkouší pilotním provozem právě na Třebíčsku. První PostBusy budou brázdit pouze silnice našeho regionu. Na Třebíčsku se ukáže, zda se projekt následně rozšíří i do dalších obcí. Rozhodne právě zájem lidí o novou službu v našem okrese.

Nechtějí konkurovat

„Pilotní provoz budeme po zahájení postupně vyhodnocovat, a pak se rozhodneme o případném rozšíření této služby do dalších míst v rámci České republiky," popsala následný vývoj mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Záměrem České pošty je poskytnout lidem přepravu v místech, kde je velmi malá nebo žádná autobusová doprava. Kudy poštovní auto pojede? Do Lipníku směřuje nynější dodávka balíků z Třebíče a dál pokračuje ve směru na Kojetice. Podle starosty je to směr, který není nezbytně potřebný. „Rozumím ale tomu, že pro poštu by to bylo zefektivnění dopravy. Když jezdí s balíky, tak přitom mohou vézt i lidi," řekl starosta.

„Pro nás by ale tato služba měla být pouze okrajovou. Co rozhodně nechceme, je vytvářet konkurenci autodopravcům," vysvětlila mluvčí Selicharová.