„Od začátku prosince je pro nás kadeřnice vždycky nejvíc zakázek. Teď jsme o tu možnost přišly. Samozřejmě bychom uvítaly nějakou finanční podporu od města, ale mnohem lepší by bylo, aby nás už konečně nechali normálně pracovat,“ zdůraznila kadeřnice ze salonu Zezulková.

Pomoc měst živnostníkům

 * Jihlava: výzva nakupujte u domácích, odborné poradenství

* Havlíčkův Brod: odklad poplatků za odpady

* Třebíč: v městských prostorách odpustí polovinu nájmu za poslední kvartál, dalším podnikatelům jednorázová podpora 10 tisíc korun

* Žďár nad Sázavou: město sleví živnostníkům za třetí čtvrtletí letošního roku nájemné ve výši 25 procent

* Pelhřimov: možnosti teprve projedná zastupitelstvo

V Jihlavě ovšem mají pro případnou peněžní pomoc nebo odpuštění nájmu už rozpočet vyčerpaný. „Oproti plánu jsme letos zaznamenali propad daňových příjmů přes osm procent,“ konstatoval mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk. Jak upřesnil, na jaře odpustil magistrát nájem všem bez rozdílu na dva měsíce.

K podpoře domácích podnikatelů nyní vedení města vybízí všechny Jihlavany.„Primátorka Karolína Koubová vyzývá obyvatele města, aby nakupovali vánoční dárky on-line od místních firem. Aby před zahraničními eshopy a nadnárodními společnostmi maximálně podpořili místní prodejce,“ potvrdil Daněk.

Pomoc s administrativou

Město Jihlava teď pomáhá živnostníkům jen s administrativou. Podobně jsou na tom i v Havlíčkově Brodě. „Město v tuto chvíli neplánuje žádné peněžní kompenzace podnikatelům. V příštím roce nás čeká omezení peněz do rozpočtu na financování provozu a rozvoje města,“ sdělila mluvčí havlíčskobrodského městského úřadu Alena Doležalová.

Tamní profesionální herec Divadýlka Mrak Josef Melena se s uměním a tedy svojí živností musel rozloučit už na jaře. Jedinou pomoc, kterou může dnes od města využít, je odklad poplatků za odpad. „Já se o další podpory připravil sám. Nechal jsem se zaměstnat v soukromé firmě. Musím živit rodinu. Už nevidím světlo na konci tunelu. Nevěřím, že vládě jde o bezpečnost, jde tu o likvidaci soukromého podnikání,“ posteskl si herec z Havlíčkova Brodu.

To Třebíč hodlá živnostníky a podnikatele podpořit mnohem více. „Stejně jako na jaře těm, kdo musí mít z nařízení vlády zavřené provozovny a zároveň podnikají v prostorách města, budeme odpouštět polovinu nájmu za poslední kvartál letošního roku. Těm, co nemají provozovny v městských budovách a také musí mít zavřeno, nabízíme podporu ve výši maximálně deset tisíc korun,“ informovala mluvčí městského úřadu Irini Martakidisová. O desetitisícovou podporu si podle ní zatím zažádalo 230 lidí. Město si na tyto případy vyčlenilo tři miliony korun.

Žďár nad Sázavou přistoupil ke slevám na nájemném pro podnikatele v restauracích. Podle tamního starosty Martina Mrkose se to týká devatenácti lidí. „Město jim na základě čestného prohlášení sleví pětadvacet procent z nájemného za třetí čtvrtletí letošního roku,,“ upřesnil Mrkos.

Pomoc v době prodlouženého nouzového stavu by uvítal například Tomáš Smejkal ze žďárské restaurace Ingot. „Na peněžní podporu a slevy nájmu zřejmě nedosáhneme, tak bychom uvítali třeba reklamu v místním tisku. Bylo by skvělé, kdyby město propagovalo svoje podnikatele a živnostníky a nabádalo, aby k nim místní lidé chodili a nakupovali hlavně u nich,“ navrhl restauratér.

V Pelhřimově budou o formě pomoci pro tamní podnikatele teprve jednat, a to v úterý 24. listopadu.