Na dovoz čerstvých jogurtů, mléka, tvarohu, sýrů, probiotických jogurtových výrobků, syrovátky a dalších výrobků z Farmy rodiny Němcovy z Netína si už zvykli lidé v obcích na Velkomeziříčsku, ale třeba i ve Žďáře.

„Pojízdné prodejny jsou doplňkem k naší prodejně na farmě a prodejnám v Praze, internetovému prodeji či prodeji na farmářských trzích. Chladicími vozy přivezeme lidem ve stanovenou hodinu kvalitní produkty, které by si třeba jinak neměli možnost koupit," uvedl František Němec z Farmy rodiny Němcovy v Netíně, jež kromě Vysočiny prostřednictvím pojízdných prodejen zásobuje některá města a obce i v dalších šesti krajích republiky.

Produkty z Netína se dají objevit i v některých kamenných prodejnách ve městech, ale pro seniory z malých vísek, kteří nemají automobil nebo už neřídí, je nákup v pojízdné prodejně výhodou.

„Za kvalitu ručíme. Mléko je od našich krav, které víme, čím krmíme, výroba mléčných výrobků splňuje všechny přísné normy a náš zákazník se v případě zájmu má možnost přesvědčit, jak vyrábíme to, co si chce od nás koupit a jíst," uvedl farmář, jehož některé produkty byly oceněny jako Regionální produkt Vysočiny.

Vyhlášené uzeniny z hlineckého řeznictví U Švandů je možné ve žďárském okrese zakoupit v některé z jeho pěti kamenných prodejen. Jedna sídlí v Brodské ulici v sídlišti Stalingrad ve Žďáře nad Sázavou.

Ale prostřednictvím firemní pojízdné prodejny vozí řeznictví výrobky i například do Vojnova Městce, Herálce a řady malých vesniček. „Jedná se především o nabídku čerstvých uzenin, o které je tradičně největší zájem. Výsekové maso je v sortimentu spíše okrajově," uvedl ředitel řeznictví U Švandů v Hlinsku Martin Švanda.

Do obcí míří pojízdné prodejny pravidelně, takže zákazníci už jejich „otevírací dobu" znají. Další firmy mají zájem o vyhlášení prodeje místním rozhlasem.

„Vyhlašujeme příjezd uzenářství z Bobrové, které k nám zajíždí. A co se týče produktů z Řeznictví u Švandů, tak tam už místní lidé vědí, v jaký čas dodávka s uzeninami přijíždí," popsal starosta Vojnova Městce Karel Malivánek.

„Osobně tyhle pojízdné prodejny vidím jako velký přínos, a to hlavně pro starší lidi, kteří jsou odkázáni jen na autobus, a nemají pravidelnou možnost si nakoupit ve městě, kde je větší výběr. Navíc potraviny od prvovýrobců jsou nesrovnatelně kvalitnější a chuťově lepší než ty, které běžně nabízejí obchodní řetězce," myslí si vojnoměstecký starosta Malivánek.