V úterý se právě Roman Stryk stal Podnikatelem roku na Vysočině. Je z havlíčkobrodské firmy ROSS Holding. Cenu převzal v Jihlavě.
Na krajském úřadě se sešly osobnosti podnikatelské sféry jak v krajském, tak i celostátním měřítku.

Jaké mají recepty na to, aby firma prošla současným krizovým obdobím co nejlépe? „Máme zkušený tým zaměstnanců, tak si myslím, že když budeme mít štěstí, projdeme tímto obdobím tak jako doposud,“ zmínil se Roman Stryk.

Odvážnému štěstí přeje, říká si určitě muž z firmy, která má v Česku 350 a v Irsku padesátku zaměstnanců.

Jde o generálního dodavatele staveb a firmu, která se zabývá dodávkami elektroinstalací. „Vše nejde samo a všechno má také své míry, jakým způsobem a jakou rychlostí se to dělá. Já si myslím, že hospodářství rostlo příliš rychle,“ soudí místopředseda představenstva polenské firmy Sapeli Jindřich Procházka.

„Něco podobného muselo přijít. I když v takovém rozsahu jsme to nečekali,“ poznamenal zkušený 82letý podnikatel.

Jaký je podle něj recept na krizi? „Dál pořádně dělat a poctivě dělat. Také jde o to, aby se nekazila pověst podnikatelů. Není totiž jednoduché podnikat, a zvlášť ne v této době,“ upozornil Procházka.

Sapeli dává práci asi 470 lidem. Na trh hodlá uvést letos nové produkty. „Představíme je na veletrhu v Brně,“ zmínil se jeden z šéfů ve firmě Sapeli.

Za porotu soutěže Podnikatel roku dorazil do Jihlavy Radim Jančura, ředitel společnosti Student Agency. O soutěži říká, že dokáže vítěze mimořádně zviditelnit.

A jak by měl podle Radima Jančury správný podnikatel čelit krizi? „Ten, kdo ji ustojí, vyjde z ní posílen. Tato doba může konsolidovat trh tak, že spousta firem může například skončit. To je nepříjemné, nepopulární, ale je to systém přírody. Příroda je nevybíravá a někdy ti slabší jedinci musí zahynout. V krizi často některé firmy zahynou, o to víc z toho ale ty silnější společnosti vyjdou posíleny a budou moci lépe čelit konkurenci ze zahraničí,“ vysvětlil šéf společnosti, která podniká nejen se žlutými autobusy.

Bitý bude i stát

Nelehká ekonomická situace podle něj „vycucá firmy až na dno sil“. „Myslím, že nejvíce vlivem současné hospodářské krize zchudnou firmy a následně stát, kterému firmy odvedou méně peněz na daních,“ přemítal Radim Jančura.

Do finále soutěže Podnikatel roku se jinak na Vysočině dostali, kromě vítězného Romana Stryka, i Lubomír Dvořák z havlíčkobrodské firmy Dvořák – svahové sekačky, František Vágner z třebíčské společnosti Envinet a Ulrich Marsch z podniku HSE Humpolec.

-----------------