Fotovoltaické elektrárny se začaly rozšiřovat i na Žďársku. Jedna z nich stojí v Křižanově v objektu bývalé pily. Funguje od srpna. „Myslím, že jsme byli první v kraji. Po nás spustili provoz ve Velkém Meziříčí,“ uvedl Jindřich Vodička z firmy Stylstav s tím, že energii už dodávají do distribuční sítě. Solární panely na pozemku bývalé pily v Křižanově zaplnily místo, které bylo nevyužité.
Svítí i na Vysočině
Jak je to se slunečním svitem na klimaticky drsnější Vysočině? „Fotovoltaické elektrárny nejsou stavěny náhodně. Existují mapy slunečního svitu a všechno je důkladně propočítáno,“ poznamenal Jindřich Vodička.
Druhá sluneční elektrárna funguje ve Velkém Meziříčí a na slunečních paprscích ve žďárském okrese chtějí profitovat i další podnikatelé.
Velká fotovoltaická elektrárna nyní roste poblíž uranového dolu Rožná 1 v Dolní Rožínce. Místo u odkaliště na ploše více než devíti hektarů a dalších téměř třech na ostatních pozemcích firmy si pronajala pražská společnost Energie 3000. „Na místě se už začalo pracovat,“ informoval Břetislav Sedláček, pověřený řízením závodu Geam Dolní Rožínka.
Proč je výstavba slunečních elektráren podnikatelsky zajímavá? Umožňují to aktuálně vyšší ceny pro výkup solární energie. Ty však ale hodlá Energetický regulační úřad u elektráren instalovaných v příštím roce snížit, a i proto jsou nyní jejich stavby tak na vzestupu. Všichni chtějí postavit ještě letos. Návratnost investice se pak udává zhruba do deseti let.
Podle plánů bude elektrárna u důlního odkaliště podniku Geam disponovat téměř patnácti tisíci solárními panely o celkové ploše 21 400 metrů čtverečních.
„Výstavba bude ukončena do závěru roku a odběratelem energie by měl být závod Geam,“ sdělil Deníku specialista rozvojových projektů závodu Geam Dolní Rožínka Josef Lazárek.
„Celková energie by měla podle měřeného dlouhodobého osvitu činit za rok tři až pět milionů kWh. Vzhledem k tomu, že slunečných dnů přibývá, dá se předpokládat do budoucna dokonce optimističtější varianta,“ dodal Josef Lazárek.
Další rozestavěná sluneční elektrárna je vidět v bystřické průmyslové zóně. Její otevření, které bylo původně naplánováno na konec letošního května, se však díky problémům s financemi oddálilo. „Solární panely by měly být instalovány do měsíce,“ informoval obchodní manažer pražské firmy Industria AC Zdeněk Neufinger.
Bystřičtí firmě Industria AC pozemek v průmyslové zóně o rozloze více než sedmadvacet tisíc metrů čtverečních prodali po sto korunách za metr. Zástupcům města se mimo jiné zamlouvá, že provoz zařízení je ekologický. „Solární elektrárna koresponduje s trendem ochrany životního prostředí, ke kterému už řadu let směřujeme,“ uvedl bystřický místostarosta Josef Vojta. Fotovoltaická elektrárna v hodnotě 270 milionů korun o výkonu 2,4 megawattu má zajistit energii asi pro tři sta domácností.
Více pochopení než větrné elektrárny našla zařízení získávající energii ze slunečního svitu u krajských zastupitelů. „Kraj Vysočina se k fotovoltaickým elektrárnám vždy stavěl méně kriticky než větrným, které mají horší dopady na životní prostředí i bezpečnost a zdraví lidí. Proto i době platnosti zásad udržitelného rozvoje v plném rozsahu bylo možné stavět tyto elektrárny v průmyslových zónách, brownfieldech, zemědělských areálech, tedy v takzvaném intravelánu,“ uvedl radní pro oblast životního prostředí Zdeněk Ryšavý.
Dodal, že není nutné, aby se plochy panelů nacházely uprostřed přírody. „Jsme přesvědčeni, že v intravelánu je místa dost a zatím realizované projekty tomu odpovídají,“ vysvětlil Ryšavý.
----------------