Jihlavská společnost Gordic, v níž jsou v současnosti oba řídícími pracovníky, však dokáže i mnohem vážnější věci. Založil ji ještě v roce 1993 otec obou mladých mužů Jaromír Řezáč a pod jeho vedením se Gordic stal jednou z největších českých společností v oblasti informačních technologií s 250 zaměstnanci. Když se přiblížil okamžik úvah o generační výměně ve vedení rodinného podniku, otec ani na chvíli neváhal. I když sám zůstal generálním ředitelem, osud firmy už do značné míry před šesti lety svěřil vlastním dětem ve funkcích ředitelů pro strategický rozvoj – tedy mladé krvi.

Pochoutky z Family Bakery
Roláda i cupcakes. Profesorka řídí úspěšnou cukrářskou firmu z Anglie

Je několik oblastí, v nichž se společnost snaží rozetnout příslovečný gordický uzel, tentokrát však už bez meče a v digitalizovaném světě. Od internetu věcí přes kybernetickou bezpečnost až po systémy řízení a kontroly. Snad největší úspěchy však firma sklízí v komunální a státní správě, kde nabízí komplexní řešení pro správu externích i interních registrů – přináší jednotné rozhraní pro přístup k registrům obyvatel, k územní identifikaci, evidenci nemovitostí atd. „Chytré technologie pro obce a města, v nichž je radost žít,“ zní jeden z reklamních sloganů firmy.

„Dostupnost aktualizovaných dat z těchto zdrojů a práce s nimi nebyla pro žádný úřad nikdy jednodušší,“ říká s neskrývanou hrdosti na dosažené výsledky Marek Řezáč. A kdo by chtěl doklad o úspěchu firmy slyšet na vlastní uši, ať zajde do pražské Svatovítské katedrály. Mecenášem jedné z 6500 píšťal nových chrámových varhan totiž není nikdo jiný než Gordic. Konkrétně jde o píšťalu Z 15 Bombarde 16´, tón G. Schválně, jestli ji během mše rozeznáte.

Marek a Michal ŘezáčoviMarek a Michal ŘezáčoviZdroj: www.gordic.cz

Hackerům na stopě

I Michal Řezač byl zpočátku programátorem. Dnes však už jako manažer pečuje spolu s kolegy zhruba o šest tisíc zákazníků v roli dlouhodobých uživatelů softwaru z tvořivé „gordické“ dílny.

Tak, jako dalším firmám z oboru informačních technologií, i Gordicu dal covid křídla. Jednak kvůli tomu, že digitalizace procesů zaznamenala vynuceně velký impulz, a jednak kvůli tomu, že druhý dech nabrali také kybernetičtí zločinci a úměrně tomu firmy zintenzivnily obranná opatření.

Práce v podzemí černouhelné šachty ČSM ve Stonavě. Archivní snímek.
Společnost OKD těžila nad plán. Rok 2021 uzavře se ziskem

„Pokud si říkáte, že v náročném období, kterým nyní procházíme, mají zločinci alespoň trochu slitování, mýlíte se. Vývoj ukázal, že hackerům nejsou proti srsti ani útoky na zdravotnická zařízení,“ poznamenává Michal Řezáč.

Podle jeho slov už bude trend digitalizace života společnosti trvalý, bez ohledu na pandemii. Proto je přesvědčený, že informační technologie nabízejí dnes případným zájemcům o vlastní podnikatelskou kariéru výborné uplatnění. „O to více, že startovní kapitál nemusí být milionový. Postačí dobrý počítač a hlava. A jinak – šťastný nový rok s letopočtem 2022,“ říká Michal.