Jenže velká část čistíren a prádelen se zaměřila spíš než na běžné zákazníky, na hotely, hospody a penziony. Ty jsou zavřené dál. Firmy sčítají ztráty.

Samečci skokana ostronosého se v době námluv barví do modra.
Na školní zahradě ve Veselí čekají na modré žáby, počasí jim zatím nepřeje

Po dobu nouzového stavu měla čistírna a prádelna Petra Feltla v Havlíčkově Brodě otevřené okénko, ale úbytek zákazníků byl znát. „Brali jsme v době koronaviru hlavně čištění peří. Od pondělí máme otevřenou oficiálně čistírnu i prádelnu, ale zákazníci se vracejí pomalu,“ poznamenal Feltl. Jak dodal, jeho čistírna a prádelna měla nejvíc zakázek v hotelech a restauracích. „Ty jsou bohužel pořád zavřené. Navíc se zavřely některé naše sběrny co jsme měli po okrese v obchodech,“ konstatoval Feltl.

Čištění a praní

* Čistírna peří Feltl – vyčištění polštáře, peří a nový sypek 429 korun kus
* P-Služby prádelna – vyprání závěsů 70 korun kilo + DPH
* Leoš Brabenec servis – čištění křesel 150 korun kus
* Uniclean Pelhřimov – čištění křesel 280 korun kus
* Jipostav Humpolec – pere a čistí jen pro firmy
* Pradlenka Barborka – praní ubrus do dvou metrů čtverečních 10 korun bez DPH
* Čistírna Jihlava – vyčištění saka 100 korun kus

Zdroj: Firmy, ceny jsou orientační

Zatím se pomalu vrací do normálu práce v prádelně P služby Havlíčkův Brod. „My jsme prali většinou pro běžné zákazníky a brali jsme i zakázky na čištění peří. Zákazníci nosili ložní prádlo, závěsy, potahy na gauče. Nabízeli jsme i mandlování. Jenže zákazníků je pořád málo. Volají předem, asi se pořád bojí,“ popsal situaci majitel prádelny Jiří Pecha.

Uvolnění zákazů nepřineslo změny prádelně Barborka v Ledči nad Sázavou. Prádelna je sociální firma a zaměstnává lidi s postižením. „Je to výsměch. Jsme na tom špatně jak před locdownem, tak po něm. Máme zakázky pro hotely a restaurace, ale ty jsou zavřené, sdělil za prádelnu Miroslav Krajcigr.

Na menší zájem o jejich služby si ale stěžovaly čistírny už před virem. Zákaznice si chemicky vyčistit nebo vyprat si nechávaly jen to oblečení a textilní výrobky, které se v domácích podmínkách prát nedají.

Úbytek zákazníků a mnohatisícové ztráty. To přinesla epidemie koronaviru a následná opatření, čistícímu servisu Leoše Brabence z Třebíče. „V lidech byl vyvolán strach. Zákazníci se zavřeli doma. Báli se pustit někoho do bytu aby je nenakazil,“ konstatoval Brabenec. Jak poznamenal, doby klidu se už nevrátí. „ Zákazníci ztratili zájem a mnozí se bojí dál. Jenže služby jaké nabízím já, třeba čištění čalounění s pomocí moderní techniky, si zákazníci sami neudělají. Pokud ano, tak neodborně,“ dodal.

Otevírání silnic na Žďársku.
Silnice se na Žďársku otevírat nebudou: motorkáři letos akci odpískali

Stejnou zkušenost má Miroslava Klimešová, která provozuje prádelnu a čistírnu v Jihlavě. „Máme od pondělí otevřeno, ale je to slabota. Zákazníků je málo. Navíc hospody, hotely a penziony, co si u nás nechávaly prát, jsou zavřené. Sčítáme zatím jen ztráty,“ povzdechla si.

Na otevření hotelů, penzionů a restaurací čeká stále i firma Prádelny a čistírny Jihlava. „Tady je třeba vzít v potaz dvě věci. Za prvé naše sběrny, které jsme měli v různých místech v kraji byly dlouho zavřené. Naše komerční prádelna se orientovala hlavně na hotely a restaurace, které jsou zavřené dál. Běžný zákazník se u nás moc neobjevil. Takže bilance je spíš neradostná, poznamenal manažer firmy Aleš Haimann.