Největší prodejna živých sladkovodních ryb na Vysočině byla otevřena v Ronově nad Sázavou.  Lubomír Mach z Velké Losenice se společníky využil několik desítek let chátrající bazén, který kdysi jímal takzvanou plodovou vodu při škrobárenském zpracování brambor.  Podnikatelé téměř rozpadlý podzemní objekt opravili, zastřešili a přivedli do něj stále tekoucí vodu z nedalekého náhonu, který v minulosti sloužil jako přivaděč vody z řeky Sázavy do škrobárny.

„V současné době prodáváme osm druhů sladkovodních ryb. Bude jich víc, až rozmrznou hladiny rybníků. K dostání nyní jsou pstruzi duhoví a potoční, kapři, líni, sumci, štiky, jeseteři a candáti. Rybám dodáváme  tekoucí vodu v množství 5 až 8 litrů za sekundu. Zavřeno máme pouze v neděli a v pondělí, v sobotu před Velikonocemi tady budeme až do tří hodin odpoledne. Zájem o čerstvé ryby, které na přání odborně usmrtíme a vykucháme, je nečekaně velký," říká Mach.

Nejvíc na odbyt jdou kapři a pstruzi. Labužníci přijíždějí i pro candáta, který spolu se štikou je hospodářsky nejvýznamnější dravou rybou v Česku. Jeho výhodou je nízké procento nepoužitelného odpadu.  Ceny jsou různé. Nejlevnější je kapr, kilogram stojí pouze 69 kg. Nejvíce zaplatíte za candáta – tři sta korun  za kilogram. O čtyřicet korun levnější je jeseter.

Jak na lína?

Kdo dosud konzumoval jenom vánočního kapra, tomu personál ochotně poradí. Například o línech se dovíte, že mají velmi silnou sliznatou kůži s jemnými, hluboce zasazenými šupinami, které se neškrábou. Šupiny při tepelné úpravě změknou a při jídle nevadí. Před kulinářským užitím se ryba obalí z obou stran v soli, ta vytáhne sliz, kůže zbělá a pak se z ní vše stáhne tupou hranou nože. Lín však má jednu zvláštnost. Jeho mícha i svalstvo zůstanou funkční několik hodin po usmrcení a reflexy dále pracují. Proto by se měl lín nechat přes noc odležet v chladu. Při zpracování čerstvě zabité ryby hrozí nebezpečí úrazu.

„Klobouk dolů, co se zde udělalo ze staré jímky! Tak nápaditému a poctivému podnikání lidé v Ronově přejí, zatímco sousední fotovoltaická elektrárna jim vadí," řekl Josef Novák, který třicet let pracoval ve škrobárně a pamatuje funkci starého bazénu na páchnoucí odpadní vodu. Rybáři v Ronově mají ještě jeden plán. Protože k cyklostezce vedoucí po svršku staré železniční tratě z Přibyslavi do Žďáru nad Sázavou od nich je přibližně jen sto metrů, chtějí vybudovat kryté občerstvení s výhradně rybím menu. Cyklistům nabídnou rybí polévku, pstruha na grilu, smaženého nebo vyuzeného kapra.

Ivo Havlík