Poslední novinkou je rentgenový skener, který je dalším prostředkem, jak u člověka odhalit nebezpečné předměty, například nůž nebo žiletku. „Pokud bude mít hůře identifikovatelné předměty v obuvi nebo v zavazadle, tak na tomto pracovišti bude prohlédnut detailněji i s tím, že si boty vyzuje. Přístroj detekuje i ty nejmenší kovové částice," popsal ředitel bezpečnosti v JE Dukovany Roman Havlín.

Celý prostor vstupu do areálu elektrárny hlídá několik kamer a také pracovník ostrahy, kterého před případným útokem chrání balisticky odolné sklo.

Přes turnikety prochází denně až dva a půl tisíce lidí. Nový rentgen by však běžné zaměstnance při cestě na pracoviště zdržovat neměl. Je totiž umístěn mimo hlavní koridor. Zatímco ostraha bude zkoumat podezřelého, ostatní projdou kolem. Fronty se tak tvořit prý nebudou.
Další novinkou je tříkilometrový a tři metry vysoký plot s žiletkovým drátem a detekčním zařízením. Pletivo obepíná dvě budovy s reaktory, ventilátorové chladicí věže a centrální čerpací stanice. Původní plot měl výšku 2 a půl metru.

„Současná opatření plně vyhovují podmínkám nové podoby atomového zákona, který bude platit od 1. ledna 2018," dodal mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.