Domamil byla Českou poštou zmiňovaná již letos v únoru. Byla jedinou pobočkou v okrese Třebíč, u které se uvažovalo o zrušení. „Pro jednání o změně formy poštovní obsluhy v rámci projektu Pošta Partner byla vytipována pobočka v obci Domamil," potvrdila tehdy mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Hned následující únorový den však bylo všechno jinak. „Okamžitě jsem se spojil s paní, která má toto na starosti, a bylo mi řečeno, že můžeme být v klidu. Ani v současné době s námi zatím nikdo o zrušení nebo omezení provozu nejedná," řekl domamilský starosta Radek Menčík.

Tvrdý boj o poštu

O zrušení tamní pošty se hovoří v posledních letech vždy, když přijde tato problematika na přetřes. O pobočku v obci ale místní v minulosti tvrdě bojovali, a nejinak tomu nejspíš bude také příště.

„Někdo nahoře si možná myslel, že když jsme malá obec, tak se pošty lehko vzdáme. My jsme ale argumentovali, proč zrovna my, když počet transakcí a tok peněz je podobný jako v jiných pobočkách. Sepsali jsme petici a poslali ji na Ministerstvo vnitra. I na kraji se o tom po naší iniciativě jednalo," zavzpomínal Menčík.

Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové šlo v Domamili pouze o dočasné uzavření pošty z důvodu dlouhodobé nemoci zaměstnankyně. „Pošta je zde nyní otevřena, máme v ní nového stálého pracovníka a o žádném omezení se neuvažuje," řekla. Mezi až jedenácti sty pobočkami, které by se mohly zavřít, může být i některá z Vysočiny. Smířeni s osudem jsou již nyní v Kramolíně. Tamní pošta měla být uzavřena už před pěti lety. „Poslední zprávy od vedení České pošty jsou takové, že rušení té naší není na pořadu dne. Tak trochu ale počítáme s tím, že to někdy přijde, protože využití odpovídá počtu našich obyvatel," líčil starosta Josef Blaha.

„Víme, že jako obec s poštou patříme k těm s nejnižším počtem obyvatel v okolí. Jsou tady větší obce, které poštu nikdy neměly a existují bez ní. Navíc naše spádovost je daná školou, lékařem i kostelem v Mohelnu, mohlo by to tak být i s poštou," vysvětlil s tím, že pokud by k návrhu na zrušení kramolínské pošty došlo, přijal by jej jako oprávněný.

Zatímco Česká pošta čeká na rozhodnutí vlády a její vyjádření k návrhu Českého telekomunikačního úřadu zrušit až každou třetí poštu v zemi, vystoupilo proti těmto záměrům Sdružení místních samospráv. „Z našeho státu může zmizet až tisícovka pošt, což je pro venkov nepřijatelné a likvidační," varovala předsedkyně sdružení Jana Juřenčáková. Dostupnost poštovních služeb by tím podle ní ztratilo více než 30 procent obcí.

V minulosti se také hlasitě hovořilo o zrušení pošty v Polici, před pěti lety se ji podařilo zachránit. V to, že bude fungovat i v budoucnu, věří tamní starosta Karel Janoušek. „Zrovna minulý týden mi přišel dopis s úpravou otevírací doby, která se od Nového roku dopoledne prodlouží o půl hodiny. Myslím, že by to Česká pošta nedělala, kdyby u nás počítala se zrušením," zamýšlel se Janoušek.