Čínská CEFC Group, za kterou vyjednává bývalý ministr obrany či prezident Českých aerolinií Jaroslav Tvrdík, nedávno ovládla fotbalovou Slavii nebo Pivovary Lobkowicz. V roce 2014 měla CEFC obrat 35 miliard dolarů a patří mezi největší soukromé čínské společnosti.
Žďas koupil slovenský podnikatel Vladimír Soták v roce 2002 a udělal z něj vydělávající podnik. „Za rok 2015 činil obrat firmy tři miliardy korun," komentoval člen představenstva a obchodní ředitel firmy Stanislav Hrdina. Podle poslední zveřejněné výroční zprávy za rok 2014 měly strojírny provozní zisk EBITDA výnos před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace, 303 milionů korun.
Hrdina uvedl, že spekulace o prodeji nemají vliv na zakázky. „Žďas je stabilizovaná firma s dlouhodobými a kvalitními referencemi. Zákazníci tuto značku berou s důvěrou, a tak jsou výrobní zakázky získávány a plněny v rámci plánovaných ročních kapacit," sdělil obchodní ředitel.
Vyjednávání o prodeji podniku s 2 350 kmenovými zaměstnanci sledují pozorně odboráři Žďasu. „Prodej s sebou nese pokaždé určité období nejistoty, ale musíme si uvědomit, že i průmysl je prodejní zboží a majitel má vždy právo se svým vlastnictvím naložit tak, jak uzná za vhodné. To musíme respektovat," řekl odborový předák a člen dozorčí rady Rostislav Dvořák.
Dohady a spekulace o prodeji Žďasu ale mají vliv na zaměstnance. Ti v posledních měsících žijí v nejistotě. „V čase, kdy nás kupoval současný majitel, tomu také tak bylo. Nikdo v takovou dobu neví, jaký nový majitel bude, co se s firmou stane. Raději bychom už měli nějakou jistotu než být v neustále nejistotě," posteskl si Dvořák.
Podle slov odborového předáka Rostislava Dvořáka si Žďas v tuto chvíli vede dobře. „Od doby, kdy nás převzal současný majitel, se firma stabilizovala a byla bez problémů. Zaměstnancům se vždycky vyplatilo to, co se vyplatit mělo, lidé z firmy neodcházeli bez výplaty, ani jim výplata nebyla nikdy pozastavena. A taky se nestalo to, co se děje v některých jiných firmách, že by se neplatily povinné odvody, to znamená sociální a zdravotní," prohlásil Rostislav Dvořák. Ten je toho názoru, že žďárský podnik je nyní v dobré ekonomické kondici.
„Zakázkovou nabídku na letošní rok máme solidní. To se odrazilo také v tom, že bude zaměstnancům vyplacen příspěvek na Velikonoce, což firma, která nemá dobrý hospodářský vývoj, obvykle nedělá," objasnil současnou situaci odborový předák.
Metalurgická a strojírenská společnost Žďas se zaměřuje na výrobu tvářecích strojů, kovacích lisů nebo zařízení na zpracování válcovaných výrobků, odlitků a nástrojů zejména pro automobilový průmysl. „Mezi nejvýznamnější zahraniční exportní destinace patří Německo, Slovensko, Francie, Itálie, Rumunsko, Izrael, Rusko, Čína, Indie, Japonsko a řada dalších zemí vyspělého hospodářského světa," připomněl obchodní ředitel Žďasu Stanislav Hrdina.
Žďas v datech
1951 odlitím tradičního zvonu byla obnovena železárenská tradice v regionu a zahájena výroba v největším podniku Českomoravské vysočiny
1956 dokončen vývoj a zahájena výroba mechanických lisů vlastní konstrukce
1963 zahájení výroby v největší hale č. 5 umožňující montáž nejtěžších komponentů
1992 privatizace podniku a vznik akciové společnosti
2000 21. zlatá medaile pro Žďas na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně
2002 do ŽĎAS, a.s., vstupuje strategický partner a majoritní vlastník, slovenská firma Železiarne Podbrezová, a.s.