Během několika příštích dnů se na kulturním domě v Brzkově objeví velký protestní billboard s nápisy Přírodu ano, těžbu ne! Stop těžbě! Obří cedule bude řidiče přijíždějící od Přibyslavi upozorňovat na jasný nesouhlas místních, kterým vadí plánované obnovení těžby uranu v této lokalitě.

O tomto záměru se na Polensku a Přibyslavsku mluví téměř rok a celá záležitost vyvolává bouřlivé reakce a velké diskuse, petici proti záměru podepsalo 1 700 lidí. Téma je v regionu stále velmi živé a aktuální. V úterý se o budoucnosti těžby uranu na Vysočině jednalo v Bystřici nad Pernštejnem, kde se poprvé sešli zástupci dotčených úřadů, spolků, obcí, Ministerstva průmyslu a obchodu a další.

S nápadem, jak ještě více vyjádřit svůj nesouhlas, přišli Brzkovští ke konci roku. „Na schůzi spolku nás napadlo, že je to další způsob, jak zviditelnit názor lidí na těžbu uranu v Brzkově, je to dostatečně vypovídající. Plachta o rozměrech třikrát dva metry je hotová. Do čtrnácti dnů ji pověsíme na boční část kultu-ráku," řekla Marie Vencová z brzkovského spolku Naše budoucnost bez uranu.

Spolek připravuje i další aktivity. V nejbližších dnech dostanou lidé do schránek druhý uranový občasník, kde se dozví všechny aktuální informace. „I nadále sledujeme kroky státu směřující k otevření uranového dolu v Brzkově. Budeme protestovat, a pokud to půjde, budeme se snažit celý proces ovlivnit v náš prospěch. Vyloučen není ani další protiuranový pochod a podobně, uvidíme," doplnila Vencová.

S otevřením uranového dolu v Brzkově nesouhlasí ani vedení obce. Vyvěšení protestního transparentu na kulturní dům proto podpořilo. „Budeme dál dělat vše pro to, aby se důl v Brzkově neotevřel. Ale je to těžké. Byl jsem na úterním jednání, poté jsme se sešli s ostatními zastupiteli a řešili jsme, co dál. Ale bohužel v této chvíli vůbec nezáleží na nás, je to všechno na státu, který má poslední slovo," uvedl brzkovský starosta Aleš Bořil.

Podle starosty mají plány na otevření dolu v Brzkově možná už nyní nepříjemný dopad pro obec. „Na jihlavském magistrátu několik let leží návrh nového územního plánu obce, a pořád se to nedaří dotáhnout až k jeho schválení. Já jsem jako nový starosta vyřizování této záležitosti převzal na podzim. Přijde mi, že ze strany úřadu jsou pořád nějaké problémy, vázne i komunikace. Jako by se to záměrně brzdilo kvůli dolu," dodal starosta.

V Brzkově chtějí připravit nové parcely pro nové rodinné domy, bez schváleného územního plánu to zatím nejde. Starosta dokonce podal oficiální stížnost na magistrát.

Vedoucí úřadu územního plánování jihlavského magistrátu Tomáš Lakomý je ovšem jiného názoru. Podle něj je chyba na straně obce, která nebyla dva roky schopna dodat potřebnou dokumentaci. Nyní by se podle Lakomého mělo, co se týče úřadu, dát vše do pohybu. „To tedy nevím, kde přesně je ta chyba, každopádně se to nesmyslně táhne i poté, co to vyřizuji já. Potvrdil mi to i architekt, se kterým vše řeším," reagoval na vyjádření z magistrátu Bořil.

U Brzkova se uran těžil v 80. letech, pak důl prošel revitalizací. O možném obnovení těžby uranu v Brzkově se začalo více mluvit loni na jaře v souvislosti s návštěvou premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na Vysočině. Na konci roku 2014 už vláda schválila první kroky, které směřují k otevření dolu.

ZUZANA MUSILOVÁ