Významně poklesla nabídka volných pracovních míst. Úřad práce jich k 30. dubnu tohoto roku nabízí 414, což je oproti loňskému číslu 1321 podstatně chudší výběr.

„Meziročně se velmi razantně zredukovala nabídka ve strojírenských oborech, například akciová společnost Žďas stáhla veškerou nabídku pracovního uplatnění. Ta ale obecně poklesla ve všech odvětvích,“ informovala Eva Sekorová, mluvčí žďárského úřadu práce.

Sezonní práce

K oblastem, které redukce volných pracovních míst zasáhla zřejmě nejméně, patří sezonní práce a také uplatnění ve službách, jako jsou například hotely, penziony a restaurace, a to zejména v turisticky atraktivních oblastech regionu.

Oproti předchozím letům prořídl také výběr letních brigád a dalších krátkodobých zaměstnání. Žďárský úřad práce v současné době neeviduje žádnou takovou nabídku, což však ale může být dáno také tím, že je zaměstnavatelé, hledající pracovní sílu, zveřejňují jiným způsobem než přes pracovní úřad.

„Máme za to, že zaměstnavatelé nabízejí letní brigády formou dohody o provedení práce přímo studentům na školách,“ míní mluvčí úřadu práce Eva Sekorová.

Se stoupajícím počtem lidí, kteří jsou bez práce, roste také zájem veřejnosti o nejrůznější rekvalifikační kurzy a programy, který však nemůže být plně uspokojen. Úřad práce totiž nyní musí řešit zabezpečování rekvalifikací přes výběrová řízení na veřejné zakázky.

„Tento zdlouhavý systém bohužel neumožňuje v plné míře pružně reagovat na situaci na trhu práce tak, jak jsme byli zvyklí v předchozích letech,“ dodává mluvčí žďárského úřadu práce Eva Sekorová.

-----------------

Nezaměstnanost v obcích

----------------

Počty lidí bez práce? V obcích i dvakrát vyšší než vloni

Ekonomická krize a s ní i zvyšující se nezaměstnanost a klesající počet pracovních míst postihla všechny obce žďárského okresu. V některých se míra nezaměstnanosti během jednoho roku dokonce zdvojnásobila.

V městysi Vojnův Městec na Žďársku bylo loni v dubnu dvacet dva lidí bez práce, letos je jich čtyřicet čtyři. Míra nezaměstnanosti se tam zvedla ze sedmi procent na 14,1 procenta. Podobná situace je nyní také ve Velké Bíteši, Osové Bítýšce, Ostrově nad Oslavou nebo ve Svratce.

Větší města jako je Nové Město na Moravě nebo Žďár nad Sázavou jsou na tom o něco lépe. Ve Žďáře bylo loni v dubnu bez zaměstnání „jenom“ 566 lidí, k letošnímu 30. dubnu žďárský úřad práce evidoval nezaměstnaných 793. Řečí procent se tedy míra nezaměstnanosti v okresním městě zvedla z 4,6 na 6,4 procenta.