Soutěž se uskutečnila za podpory firmy Bosch Diesel, s.r.o. a Krajského úřadu Kraje Vysočina v Jihlavě. Do letošní soutěže s technickou stavebnicí Merkur se přihlásilo 18 týmů s celkem sedmdesáti účastníky.

„Cílem soutěže a práce s technickou stavebnicí Merkur byla podpora technického vyučování a rozvoj technické zručnosti mládeže. Firma Bosch chce pro techniku nadchnout nejen chlapce, ale samozřejmě i děvčata, aby se v budoucnosti nebála věnovat se technickým oborům. Proto byl pro účast na soutěži stanoven požadavek, aby v každém soutěžním týmu byla alespoň jedna dívka," vysvětlil za spolupořadatele Ralph Klaus Carle, obchodní ředitel firmy Bosch Diesel.

Úkolem týmů bylo postavit z technické stavebnice Merkur vesmírné vozítko, které bude poháněno jedním nebo dvěma motory a které bude schopné projet bezchybně náročnou testovací dráhu v co možná nejkratším čase.

Rodinná tradice

Jako nejlepší funkční model vesmírného vozítka byl hodnoticí komisí vybrán model žáků Základní školy Evžena Rošického v Jihlavě ve složení: Veronika Křížová, Jan Bužga, Tomáš Vrzal, Matouš Honze a Petr Novotný.

Podívejme se na to, jak soutěž vnímaly zúčastněné dívky. Za všechny odpověděla Veronika Křížová z vítězného týmu: „Soutěž Stavíme z Merkuru byla velmi zajímavá a skvěle připravená. K účasti na soutěži mě přesvědčily moje babička a teta, obě jsou zaměstnány na pozici techniček ve firmě Bosch v Jihlavě."

Jak se ukazuje, nemá Veronika z techniky žádný strach. „Jako žena si dokážu představit, že bych v budoucnu techniku studovala na některé z vysokých škol," uvedla Veronika Křížová.

Ředitel jihlavské základní školy František Svoboda je na své žáky pyšný. „Stálo je to spoustu času, dokonce i ve svých volných chvílích na projektu pracovali," poznamenal ředitel Základní školy Evžena Rošického v Jihlavě František Svoboda.

Budoucí technici

Děti mají stavebnici k dispozici od loňského září a staví z ní v rámci předmětu pracovních činností. „Soutěže se zúčastnili žáci osmých a devátých tříd. Jestli někteří z nich nakonec půjdou na technické obory, nevím. Ale spousta žáků devátých tříd jde na gymnázia nebo průmyslové školy," dodal závěrem ředitel Svoboda.

Všechny zúčastněné týmy finálního kola soutěže získaly od Krajského úřadu Kraje Vysočina a firmy Bosch řadu hodnotných cen. Bosch Diesel s.r.o. věnoval například i tablety pro vítězný tým.

Firma Bosch Diesel v Jihlavě vnímá zapojení do projektu Stavíme z Merkuru jako součást společenské zodpovědnosti.

„Jako největší zaměstnavatel a investor v Kraji Vysočina zároveň vnímáme naši společenskou povinnost umožnit mladým lidem s dobrým vzděláním start do jejich profesního života. Jako závod podporujeme technické vzdělávání například i tím, že jsme již v roce 2002 vybudovali vlastní učňovské středisko. Podporou duálního vzdělávání a podporou technicky zaměřených vysokoškolských studentů tak rozhodným způsobem přispíváme k zajištění budoucnosti závodu v Jihlavě a českého průmyslu," zhodnotil přínos firmy Ralph Klaus Carle, obchodní ředitel firmy Bosch Diesel, která je největším zaměstnavatelem v kraji.